Zamknij

PiS zapowiada zmiany w ustawach o SN i sądach powszechnych

Redakcja
22.03.2018 12:56
PiS zapowiada zmiany w ustawach o SN i sądach powszechnych
fot. PAP

PiS proponuje nowy projekt nowelizacji o Sądzie Najwyższym i ustroju sądów powszechnych. Poseł PiS Marek Ast zapowiedział, że nowy pomysł zakłada zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat. A to nie wszystko. 

Bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu — przewiduje przygotowany przez PiS projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym.

Projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym przedstawił na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Marek Ast (PiS); zapowiedział, że klub PiS złoży go w Sejmie.

Zobacz także

Według posła „główne założenia tych projektów wiążą się ze zmianą procedury odwoływania prezesów i wiceprezesów sadów powszechnych”.

Ast poinformował, że projekt PiS przewiduje wprowadzenie dwustopniowego trybu konsultacji z udziałem kolegiów sądów oraz Krajowej Rady Sądownictwa. — Czyli bez opinii tych organów minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa bądź wiceprezesa sądu — podkreślił poseł.

Reforma sądownictwa — zmiany w ustawach

Jak dodał, druga istotna zmiana zawarta w projekcie dotyczy przechodzenia sędziów sądów powszechnych w stan spoczynku. Podkreślił, że w projekcie zaproponowano zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.

Zobacz także

— Wprowadzamy też kompetencje dla prezydenta RP, który zastępuje w tym zakresie ministra sprawiedliwości, jeżeli chodzi o wyrażenie zgody na późniejsze przejście w stan spoczynku, niż przewiduje to ustawa — dodał Ast.

RadioZET.pl/PAP/KM