Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Podwyżka VAT na leki dla zwierząt? Prezydent mówi „nie”

30.11.2018 15:19
xxx wiadomosci

Jasna deklaracja Andrzeja Dudy w sprawie proponowanej podwyżki VAT na leki weterynaryjne. „Nie zgodzę się na taką podwyżkę” – oznajmił w piątek prezydent. Również w piątek wiceminister finansów Filip Świtała zapewnił, że stawka VAT na leki dla zwierząt pozostanie niezmieniona.

Podwyżka VAT na leki dla zwierząt? Prezydent mówi „nie” fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Pojawiają się głosy, że ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne z 8% do 23% […]. Proszę państwa, proszę o wycofanie się z takich pomysłów. Nie zgodzę się na podwyższenie VAT na leki weterynaryjne, bo to ugodzi w polskie rolnictwo, ugodzi w hodowców zwierząt, ugodzi także w zwykłych ludzi, bardzo często starszych ludzi, którzy mają swoich pupili, zwierzęta i często już dzisiaj z trudem są w stanie podołać kosztom opieki weterynaryjnej nad nimi. Uderzy wreszcie w schroniska dla zwierząt, które są naprawdę bardzo ważne – mówił w piątek prezydent podczas otwarcia Narodowej Wystawy Rolniczej w Poznaniu.

Zdaniem Andrzeja Dudy taka podwyżka stawki VAT byłaby bardzo szkodliwa.

O tym, że lecznicze produkty weterynaryjne mają zniknąć z listy towarów objętych preferencyjnym podatkiem VAT, pisał w poniedziałek „Puls Biznesu”.

Jak podała gazeta, propozycje znalazły się w ustawie zmieniającej VAT. Zdaniem przedsiębiorców podwyżka uderzyłaby nie tylko we właścicieli zwierząt, ale też w branżę mięsną czy mleczarską, a w efekcie na konsumentów tych produktów.

Wiceminister finansów Filip Świtała ostatecznie zapewnił, że choć dyskusja nad projektem nowelizacji ustawy o VAT jeszcze się nie zakończyła, to propozycja ta zostanie z niego wykreślona.

Dodatkowo Świtała zapowiedział planowane obniżenie do 5% VAT-u na e-booki. Obniżka miałaby obowiązywać od 1 kwietnia 2019 roku. Propozycje rządu zakładają też obniżenie stawki VAT na chleb i ubranka dziecięce.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń