Podwyżka VAT na leki dla zwierząt? Prezydent mówi „nie”

Redakcja
30.11.2018 15:19
Podwyżka VAT na leki dla zwierząt? Prezydent mówi „nie”
fot. Shutterstock

Jasna deklaracja Andrzeja Dudy w sprawie proponowanej podwyżki VAT na leki weterynaryjne. „Nie zgodzę się na taką podwyżkę” – oznajmił w piątek prezydent. Również w piątek wiceminister finansów Filip Świtała zapewnił, że stawka VAT na leki dla zwierząt pozostanie niezmieniona.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Pojawiają się głosy, że ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne z 8% do 23% […]. Proszę państwa, proszę o wycofanie się z takich pomysłów. Nie zgodzę się na podwyższenie VAT na leki weterynaryjne, bo to ugodzi w polskie rolnictwo, ugodzi w hodowców zwierząt, ugodzi także w zwykłych ludzi, bardzo często starszych ludzi, którzy mają swoich pupili, zwierzęta i często już dzisiaj z trudem są w stanie podołać kosztom opieki weterynaryjnej nad nimi. Uderzy wreszcie w schroniska dla zwierząt, które są naprawdę bardzo ważne – mówił w piątek prezydent podczas otwarcia Narodowej Wystawy Rolniczej w Poznaniu.

Zdaniem Andrzeja Dudy taka podwyżka stawki VAT byłaby bardzo szkodliwa.

O tym, że lecznicze produkty weterynaryjne mają zniknąć z listy towarów objętych preferencyjnym podatkiem VAT, pisał w poniedziałek „Puls Biznesu”.

Jak podała gazeta, propozycje znalazły się w ustawie zmieniającej VAT. Zdaniem przedsiębiorców podwyżka uderzyłaby nie tylko we właścicieli zwierząt, ale też w branżę mięsną czy mleczarską, a w efekcie na konsumentów tych produktów.

Zobacz także

Wiceminister finansów Filip Świtała ostatecznie zapewnił, że choć dyskusja nad projektem nowelizacji ustawy o VAT jeszcze się nie zakończyła, to propozycja ta zostanie z niego wykreślona.

Dodatkowo Świtała zapowiedział planowane obniżenie do 5% VAT-u na e-booki. Obniżka miałaby obowiązywać od 1 kwietnia 2019 roku. Propozycje rządu zakładają też obniżenie stawki VAT na chleb i ubranka dziecięce.

RadioZET.pl/PAP/JŚ