Orban ramię w ramię z PiS: To co się dzieje wobec Polski w UE to brak szacunku

Redakcja
22.09.2017 11:10
Orban ramię w ramię z PiS: To co się dzieje wobec Polski w UE to brak szacunku
fot. PAP

Oficjalną wizytę w Warszawie składa premier Węgier Viktor Orban, który spotka się z premier Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu, a także z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowy szefów rządów Polski i Węgier dotyczą m.in. kwestii bezpieczeństwa oraz spraw unijnych.

Premier Węgier na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło w Warszawie podkreślał, że Polska to jeden z krajów o "największym sukcesie w Unii Europejskiej". Chwalił Polskę za dobre wyniki w dziedzinie ekonomii, kultury i nauki.

Zobacz także

- Możemy powiedzieć, że Unia Europejska byłaby o wiele biedniejsza bez Polski (...) Wyniki gospodarcze Polski, to jak lokomotywa dla całej Unii - przekonywał Orban, zaznaczając jednocześnie, że w tej dziedzinie Węgry "depczą Polsce po piętach".

- To, co się dzieje wobec Polski w UE to brak szacunku - stwierdził także Orban. Polityk relacjonował, że wysłuchał argumentacji premier Beaty Szydło nt. praworządności w Polsce. - Stwierdziłem, że krytyki UE o zgwałcenie praworządności w Polsce są bezpodstawne. Węgry sprzeciwiają się, żeby wobec jakiegokolwiek państwa były takie zarzuty stawiane - dodał.

- Stanowisko Polski i Węgier jest takie, że my potrzebujemy takiej Unii Europejskiej, która nie będzie umożliwiać instytucjom unijnym, szczególnie Komisji Europejskiej, by tak podstępnie odbierały kolejne prawa poszczególnym państwom - powiedział Orban.

- My mówimy: mniej Brukseli, więcej państw narodowych - tak chcemy widzieć Europę w następnych dekadach - oświadczył premier Węgier. - To nasze stanowisko jest powodem, dla którego ktoś sobie upatrzył teraz Polskę i uruchamia się ataki polityczne - ocenił.

Premier Węgier relacjonował, że podczas spotkania z premier Szydło politycy rozmawiali też na temat migracji.

O godz. 13.30 szef węgierskiego rządu spotkał się w Sejmie z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Planowane są także spotkania Orbana z marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz Senatu Stanisławem Karczewskim.

RadioZET.pl/pap/maal