W Krakowie ekshumowano szczątki ofiary katastrofy smoleńskiej

Redakcja
04.04.2017 07:23
Ciała ofiar katastrofy smoleńskiej
fot. PAP

Na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie odbyła się we wtorek ekshumacja szczątków z grobu gen. Bronisława Kwiatkowskiego. Była to 18. ekshumacja przeprowadzona w związku ze śledztwem ws. katastrofy smoleńskiej.

Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych gen. Bronisław Kwiatkowski, jeden z najbardziej doświadczonych polskich dowódców, zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem; miesiąc po katastrofie skończyłby 60 lat.

Gen. Bronisław Kwiatkowski (ur. w 1950 r.) służbę w wojsku rozpoczął w 1969 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Służył w Syrii i kilka razy w Iraku. Od kwietnia 2007 r. był Dowódcą Operacyjnym Sił Zbrojnych, w maju generałem broni. 15 kwietnia 2010 r. wykonujący obowiązki Prezydenta RP marszałek Sejmu Bronisław Komorowski pośmiertne mianował go na stopień generała.

Kolejny etap ekshumacji rozpoczął się w połowie marca, po ponad dwóch miesiącach przerwy. W sumie w marcu ekshumowano sześć osób: 14 marca ekshumowano ciało z grobu sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika (według nieoficjalnych informacji jego tożsamość została potwierdzona), następnie z grobu Natalii Januszko. Kolejną ekshumację przeprowadzono w Żabnie k. Tarnowa z grobu Wojciecha Seweryna, potem we Wrocławiu - z grobu Aleksandry Natalli-Świat, a 28 marca w Warszawie, dotyczyła ona grobu mec. Stanisława Mikkego. 30 marca na warszawskich Powązkach Wojskowych ekshumowano ciało kolejnej ofiary; na prośbę rodziny prokuratura nie ujawniała, o czyj grób chodzi.

RadioZET.pl/PAP/MaAl