W tym mieście widzowie nie zobaczą "Kleru". To nie pierwszy taki przypadek

Redakcja
23.09.2018 19:54
Smarzowski
fot. Jacek Dominski/Reporter

Ostrołęckie kino Jantar, jedyne w mieście, najprawdopodobniej nie wyświetli "Kleru" Wojciecha Smarzowskiego. To nie pierwszy tego typu przypadek - już wcześniej bowiem zdarzało się, że nie pokazywano tam wzbudzających kontrowersje filmów.

Nowy film Wojciecha Smarzowskiego wchodzi do kin 28 września. To najbardziej oczekiwany tytuł jesieni - chodzą plotki, że w niektórych kinach w największych miastach może brakować biletów na przyszłotygodniowe pokazy.

W Ostrołęce nie zobaczą "Kleru"

Niestety, nie w każdym mieście widzom dane będzie zobaczyć to dzieło. Wyjątkiem jest tutaj Ostrołęka - dawniej wojewódzkie miasto położone w północnej części województwa mazowieckiego. W repertuarze jedynego tamtejszego kina ("Jantar", będącego częścią Ostrołęckiego Centrum Kultury) "Kleru" próżno szukać. I choć oficjalnego komunikatu w tej sprawie nie ma, portal moja-ostroleka.pl opublikował relację jednego z czytelników, który sam próbował się dowiedzieć czy film będzie dystrybuowany w OCK.

Kler: premiera, zwiastun, obsada. O czym będzie film Smarzowskiego?

- Dzwoniłem do kina Jantar, żeby dowiedzieć się czy będą seanse filmu "Kler" Smarzowskiego. Jak wielkie było moje zdziwienie kiedy pani poinformowała mnie, że filmu w naszym kinie nie będzie można wcale zobaczyć. Aż mnie zatkało. Na pytanie "dlaczego?" - pani odpowiedziała, że trzeba zapytać kierownictwo. Dlaczego kino nie planuje emisji filmu znakomitego polskiego reżysera jakim jest Wojciech Smarzowski? Oglądalność będzie olbrzymia, więc dlaczego kino nie chce zarobić? Kto będzie chciał to i tak obejrzy. Łomża jest blisko. Dla mnie to jest skandal! Co za zaścianek! - pisze czytelnik, wyraźnie oburzony całą sytuacją.

"50 twarzy Greya" i prezydent z PiS

Jak wynika z komentarzy pod artykułem, nie jest pierwszy przykład kinowej cezury w Ostrołęce. Wcześniej w Jantarze nie wyświetlano innych kontrowersyjnych filmów - "Pokłosia" Władysława Pasikowskiego oraz "50 twarzy Greya". W tym drugim przypadku OCK podawało nawet fałszywą informację o rzekomo trudnych do spełnienie wymogów stawianych przez dystrybutora.

Zobacz także

Jak wynika z nieoficjalnych spekulacji, za tą decyzją mogły stać władze miasta. Prezydentem Ostrołęki od 12 lat jest bowiem Janusz Kotowski, członek PiS, z wykształcenia teolog, który przed laty pracował jako katecheta. To jemu zresztą bezpośrednio podlega Ośrodek (a więc i wchodzące w jego skład kino Jantar).

Kontrowersyjny nowy film Smarzowskiego

"Kler" to nowy film Wojciecha Smarzowskiego, znanego m.in. z takich produkcji jak "Wołyń", "Róża" czy "Wesele". W obsadzie zobaczymy m.in. Janusza Gajosa (Arcybiskup Mordowicz), Arkadiusza Jakubika (Ks. Kukula), Roberta Więckiewicza (Ks. Trybus), Jacka Braciaka (Ks. Liskowski), a także Joannę Kulig, Katarzynę Herman, Izabelę Kunę czy Mateusza Więcławka. 

Fundamentem fabuły są losy trzech zaprzyjaźnionych księży oraz potężnego, opływającego w luksusy arcybiskupa. Jak przyznaje w wywiadach sam reżyser, jego nie jest w zamierzeniu antyreligijny, a ma jedynie skłonić do refleksji nad kondycją polskiego Kościoła.

RadioZET.pl/moja-ostroleka.pl/Gazeta.pl/MP