Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

W Rzeszowie chcą wprowadzić darmową komunikację miejską dla zagranicznych studentów

13.06.2018 11:29
xxx wiadomosci

Rzeszowski ratusz chce wprowadzić darmową komunikację na terenie miasta dla studentów zza granicy. Nie wszystkim mieszkańcom podoba się ten pomysł.

Autobus Rzeszow fot. Shutterstock

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc chciałby, aby jego miasto było częściej wybierane przez obcokrajowców jako miejsce na studia lub wymianę studencką. W tym celu zaproponował zagranicznym studentom możliwość darmowego poruszania się po mieście komunikacją miejską.

Darmowa komunikacja miejska w Rzeszowie

Gdyby nowe przepisy weszły dziś w życie, na darmowe przejazdy załapałoby się ok. 2 tys. osób. Byliby to głównie studenci z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Hiszpanii, Turcji i Indii.

Erasmus w Rzeszowie

Jak podaje portal DziejeSieNaPodkarpaciu.pl, zagraniczni studenci w Rzeszowie mogą już teraz liczyć na wiele ułatwień. Mandaty za brak biletu czy drobne przewinienia rzadko są im wystawiane, ponieważ „zagraniczny gapowicz zazwyczaj udawał, że nie rozumie, o co chodzi kontrolerowi, wzywana na miejsce policja niewiele mogła zrobić”.

Obcokrajowcy pojadą za darmo?

Zgodnie z projektem warunkiem darmowych przejazdów po Rzeszowie będzie zagraniczny dowód osobisty lub paszport, legitymacja studencka oraz Rzeszowska Karta Miejska. Radni mają zająć się projektem już we wtorek, 19 czerwca. W mediach społecznościowych wiele osób skrytykowało ten pomysł.

RadioZET.pl/DziejeSieNaPodkarpaciu.pl/strz

Oceń