Zamknij

W Szczecinie odsłonięto pomnik kota [WIDEO]

Redakcja
01.06.2018 16:51
Pomnik kota
fot. Twitter

Na szczecińskim Bulwarze Piastowskim odsłonięto pomnik kota Umbriagi. Według przypowieści, kot ten po wojnie był częstym gościem żaglówek pływających po jeziorze Dąbie.

Mierząca 135 cm rzeźba kota żeglarza została postawiona między rzeźbami kpt. Kazimierza Haski i kpt. Ludomira Mączki. Jest wykonana z brązu, a jej autorem jest Paweł Szatkowski. Kot Umbriaga żeglował kilka lat po Mare Dambiensis, czyli Morzu Dąbskim, jak żartobliwie nazywają Jezioro Dąbie szczecińscy żeglarze.

Pomnik kota żeglarza w Szczecinie

Mare Dambiensis, czyli Morzę Dąbskie – tak szczecińscy żeglarze żartobliwie nazywają Jezioro Dąbie. Legenda tego akwenu narodziła się, gdy z przyczyn politycznych władze zamknęły dla swobodnej żeglugi Zalew Szczeciński, Odrę i polską strefę przybrzeżną. W regionie swobodnie żeglować można było tylko po jeziorze Dąbie. Młodzi ludzie, marzący o dalekich wyprawach, nadali jego poszczególnym częściom nowe nazwy takie jak Morze Sargassowe, Meduzostan, Przylądki Czterech Szkieletów i Białego Słonia, Trójkąt Bermudzki.

Kot Umbriaga - legenda

To właśnie po Jeziorze Dąbie przez kilka lat pływał kot Umbriaga. Zwierzak na stałe mieszkał na przystani Sekcji Żeglarskiej Akademickiego Związku Żeglarskiego w Szczecinie. Był maści rudej i wbrew kociej naturze lubił żeglować. Szczecińscy żeglarze śpiewali o nim szantę „Kot Umbriaga”. Od teraz zwierzę ma swój pomnik.

x