Zamknij

W Warszawie i Gdańsku powstaną międzynarodowe centra naukowe. 76 mln dotacji

Redakcja
23.05.2017 16:55
W Warszawie i Gdańsku powstaną międzynarodowe centra naukowe. 76 mln dotacji
fot. pexels.com

W Warszawie i Gdańsku zostaną otwarte międzynarodowe centra naukowe, gdzie pod kierownictwem profesorów będą prowadzone badania nad szczepionką na raka oraz nad nowymi lekami na choroby neurodegeneracyjne i nowotworowe.

Polscy naukowcy zajmą się badaniami, z których w przyszłości mogliby korzystać chorzy na ciężkie choroby. – Chcemy prowadzić badania, które przyczynią się do stworzenia innowacyjnych strategii zapobiegania oraz zwalczania chorób neurodegeneracyjnych i nowotworów, gdyż mimo nieustających wysiłków podejmowanych na przestrzeni ostatnich dekad wciąż nie ma leków pozwalających je wyleczyć, a skuteczność tych, którymi dysponujemy jest niewystarczająca – mówiła prof. Agnieszka Chacińska.

76 milionów na badania

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej na powstanie centr naukowych przekazała ponad 76 mln złotych. Jak donosi PAP, Na czele centrum w Warszawie stanie tandem profesorski – Agnieszka Chacińska oraz Magda Konarska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (CeNT UW).

Ośrodkiem w Gdańsku pokierują: Theodore Hupp z Uniwersytetu w Edynburgu i Robin Fahraeus z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w Paryżu (INSERM). Centra naukowe powstaną w dwóch polskich miastach dzięki temu, że projekty duetów profesorskich zostały najlepiej ocenione w drugim otwartym konkursie w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) realizowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

RadioZET.pl/PAP/strz