W Warszawie powstanie biuro Komitetu Żydów Amerykańskich

Redakcja
01.03.2017 16:59
Żydzi
fot. Krzysztof Chojnack/East News

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) otwiera w Warszawie, 27 marca, swoje piąte biuro w Europie. Szef nowojorskiej organizacji David Harris powiedział, że czuje się blisko związany z Polską, a obecność tej instytucji w stolicy wzmocni wzajemną przyjaźń.

Nowy oddział, AJC Central Europe, oprócz Polski obejmie zasięgiem Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację i Węgry. Pozarządowa organizacja AJC (American Jewish Committee) ma już na Starym Kontynencie biura w Berlinie, Brukseli, Paryżu i Rzymie.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET
- AJC jest zaangażowana w Europie Środkowej od ponad trzech dekad. Otwarcie siedziby w Warszawie to kolejny krok w rozwoju tych stosunków. Pozwoli nam na bliższe i częstsze relacje z siedmioma krajami regionu. Pragniemy wzmocnić przyjaźń i partnerstwo z nimi także w kontekście stosunków transatlantyckich, między Europą i USA, jak również z Izraelem. Nasza obecność zademonstruje, że jesteśmy bliskimi przyjaciółmi – powiedział dyrektor wykonawczy AJC.

Powołanie biura w Warszawie uznał za niezwykle istotne nie tylko w sensie merytorycznym, lecz i symbolicznym.

Uzasadniając zacieśnienie kontaktów z siedmioma krajami Europy Środkowej, Harris zwrócił uwagę, że stanowią one wspólną siłę w UE. Są protransatlantyckie i popierają Izrael. We wszystkich też nastąpiło odrodzenie żydowskiego życia po transformacji z lat 1989-1991

- Naszym zdaniem najlepszym sposobem zachowania tych wartości w demokratycznych krajach jest trzymać się razem. Mam nadzieję, że teraz z Warszawy będziemy ich mogli bronić nawet bardziej energicznie i produktywnie – wskazywał.

Harris dodał, że jest osobiście zaangażowany w sprawy polskie od blisko czterech dekad.

RadioZET.pl/PAP/DG