Zamknij

W Zofiówce ratownicy znaleźli ciało drugiego z poszukiwanych górników

Redakcja
13.05.2018 08:26
kopalnia
fot. Archiwum RadioZET.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała o odnalezieniu ciała drugiego z trzech poszukiwanych górników w kopalni Zofiówka. Podobnie, jak pierwszy odnaleziony górnik, znajdował się on w zalewisku; dostrzeżono go podczas wypompowywania wody. Trwają poszukiwania trzeciego górnika.

W sobotę wieczorem JSW potwierdziła o znalezieniu pierwszego z trzech poszukiwanych od ponad tygodnia górników. Podano, że nie dawał on znaków życia, oraz że był transportowany do bazy akcji. Kilka godzin później, w niedzielę rano, podali informację o znalezieniu ciała drugiego z górników. – Akcja trwa nadal, w dalszym ciągu poszukiwany jest jeden górnik – czytamy w komunikacie.

Tragedia w kopalni

Nocą ze środy na czwartek rozpoczęto pompowanie wody. Po dotarciu zniszczonymi wyrobiskami w rejon zalewiska i doprowadzeniu tam powietrza rozpoczęto akcję. Ze względu na stężenie metanu w miejscu akcji, uniemożliwiające zastosowanie wydajnych pomp elektrycznych (mogą pracować przy stężeniu metanu poniżej 2 proc.), zamontowano kaskadę pomp na sprężone powietrze.

Zofiówka – nie żyje drugi górnik

W ostatnich dniach ratownicy koncentrowali się na obniżaniu poziom zalewiska, za którym spodziewali się znaleźć trzech górników poszukiwanych po wstrząsie w kopalni Zofiówka z 5 maja br. Zalewisko utworzyła woda spływająca do najniższego miejsca zniszczonego w następstwie wstrząsu chodnika. Wcześniej w tym rejonie uchwycono sygnały z nadajników w górniczych lampach.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz