W czwartek Andrzej Duda powoła sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

Redakcja
20.09.2018 11:34
W czwartek Andrzej Duda powoła sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN
fot. Grzegorz Banaszak/East News

W czwartek o godzinie 14.00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powoła sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - poinformował prezydencki minister Błażej Spychalski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W końcu czerwca w Monitorze Polskim zostało opublikowane obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w Sądzie Najwyższym - do objęcia były łącznie 44 wakaty sędziowskie. Zgłoszenia nadesłało około 200 kandydatów. Poszczególnymi wnioskami zajmowały się zespoły Krajowej Rady Sądownictwa, po czym Rada wyłoniła kandydatury.

Zobacz także

Ostateczna lista z rekomendacjami KRS na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN została wysłana w poniedziałek do prezydenta Dudy.

Protest pod KRS

Tego samego dnia, kilkadziesiąt osób protestowało przed siedziba Krajowej Rady Sądownictwa w obronie sędziów, którym grożą zwolnienia dyscyplinarne za krytyczne wypowiedzi w mediach na temat zmian w sądownictwie.

Zobacz także

W czwartek przed rzecznikiem dyscyplinarnym tłumaczyć się będą Ewa Maciejewska i Bartłomiej Przymusiński, w piątek - Igor Tuleya i Krystian Markiewicz. Sędziowie twierdzą że wszczęcie procedury  to próba zastraszania ich środowiska i tłumienia krytyki zmian wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość.
O protest przed siedzibą KRS i okazanie wsparcia sędziom apelowało wcześniej Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

RadioZET/PAP/JZ