Zamknij

Szokująca prognoza wzrostu zakażeń. Padły konkretne liczby

26.01.2022 11:55

W czwartek dobowy raport koronawirusowy może znów wynieść ponad 50 tys. nowych zakażeń lub nawet więcej - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że wkrótce wariant Omikron może stać się dominującym spośród selekcjonowanych próbek na COVID-19.

Wojciech Andrusiewicz i Adam Niedzielski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EAST NEWS (ilustracyjne)

Piąta fala koronawirusa jest wyraźnie widoczna w najnowszych statystykach Ministerstwa Zdrowia. W środę poinformowano, że odnotowano 53 420 nowych zakażeń i 276 zgonów, do których przyczynił się COVID-19. To rekordowy raport dzienny od momentu wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce.

Wojciech Andrusiewicz, komentując środowe dane, powiedział, że porównując wyniki tydzień do tygodnia, obserwujemy wzrost zakażeń o 111 proc. - Godzinę temu (ok. godz. 11 w środę - przyp. red.) mieliśmy już 10 tys. zakażeń zanotowanych tylko w dniu dzisiejszym. Więc jutrzejszy wynik będzie porównywalny, jeśli nie wyższy - alarmował rzecznik MZ.

Rekord zakażeń koronawirusem. "Wzrosty powyżej 60 tys."

Dodał, że największe wzrosty widać w woj. śląskim, podlaskim i łódzkim. - Tam tydzień do tygodnia notujemy wzrosty na poziomie 150 proc. - mówił.

W ocenie Andrusiewicza niezwykle zaraźliwy wariant Omikron niedługo osiągnie połowę wszystkich wariantów, jakie mamy obecne w Polsce. - Dziś (w środę - przyp. red.), w wyniki selekcjonowania, mamy 2464 próbek z wariantem Omikron, co stanowi 42 proc. wszystkich selekcjonowanych próbek - poinformował.

Zdaniem rzecznika resortu zdrowia "musimy być przygotowani w najbliższych dniach na wzrosty powyżej 60 tys.". Ostatniej doby pracownicy ochrony zdrowia zaraportowali 173 tys. testów, w tym 150 tys. testów antygenowych. Andrusiewicz dodał, że możliwości testowania są znacznie większe. - Tylko laboratoria PCR mogą wykonać 200 tys. badań - mówił. 

Od czwartku będzie możliwość wykonania w aptekach bezpłatnych testów na COVID-19, za które zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. - Wczoraj przeszkoliliśmy 3 tys. farmaceutów z zakresu zasad testowania, pobierania wymazu. Dzisiaj kolejne 2 tys. farmaceutów uczestniczy w szkoleniu dotyczącym pobierania próbek wymazowych i dzisiaj podłączamy apteki do systemu informatycznego, w ramach którego raportujemy wyniki. Więc pierwsze apteki będą uczestniczyły w tym systemie od jutra, ale nie spodziewajmy się, że od jutra będzie wysyp tych aptek, raczej w przeciągu najbliższych dni kolejne apteki będą ruszały - wskazał.

Andrusiewicz poinformował, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się delikatnego wzrostu liczby zajętych łóżek covidowych. - Dla nas ważne, aby szybko byli przyjmowani ci pacjenci szczególnie w dość ciężkiej sytuacji zdrowotnej - doprecyzował.

loader

RadioZET.pl/PAP