Zamknij

W prawie całej Polsce ogromne zagrożenie pożarami. Służby apelują o rozwagę

20.04.2019 20:38
Pożar
fot. MICHAL ADAMOWSKI/REPORTER

Wzrasta zagrożenie pożarowe. Jeszcze co najmniej do poniedziałku obowiązują ostrzeżenia Instytutu Badawczego Leśnictwa.

W lasach w całym kraju notowany jest trzeci – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy ostrzegają i apelują o rozwagę.

- Nie wolno palić ognisk w lesie, granica bezpieczna to jest sto metrów od lasu. Uważajmy, bo najczęstszą przyczyną wybuchu pożaru jest zaprószenie ognia, czyli na przykład wyrzucenie niedopałka. A to powoduje potem tragedię – przypomina w rozmowie z Radiem ZET młodsza brygadier Aneta Gołębiowska ze śląskiej komendy straży pożarnej.

screenshot-bazapozarow.ibles.pl-2019.04.20-20-31-38
fot. bazapozarow.ibles.pl

Zobacz także

Ściółka leśna jest przesuszona, trawy na łąkach i ścierniskach przyległych do lasów - suche. Według Instytutu Badawczego Leśnictwa wilgotność ściółki jest bardzo niska i oscyluje pomiędzy 8-12 proc. W takich warunkach o tragiczny w skutkach pożar nie jest trudno, bo około 90 proc. pożarów w lasach wybucha, gdy wilgotność ściółki spada poniżej 20 proc.

Sytuacja może poprawić się dopiero po świętach, gdy przewiduje się przelotne opady, choć to poprawi sytuację tylko na chwilę. Żeby zagrożenie spadło, potrzeba co najmniej dwóch dni ciągłych opadów.

Zobacz także

RadioZET/IB