Zamknij

"W pustyni i w puszczy" zniknie z listy lektur? Polonistka: "uczy pogardy"

05.06.2020 10:58

Polonistka chce usunięcia "W pustyni i w puszczy" z listy lektur po śmierci George'a Floyda. Nauczycielka zwróciła się w tej sprawie z prośbą do ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego. Jej zdaniem powieść Henryka Sienkiewicza "uczy pogardy, utrwalając szkodliwe stereotypy".

W pustyni i w puszczy
fot. k_kapica_afk/Polska Press/East News

Autorką petycji w sprawie usunięcia "W pustyni i w puszczy" z kanonu lektur jest Katarzyna Fiołek. Utworzyła ją po tragicznych wydarzeniach w USA, w których zginął czarnoskóry George Floyd.

Zdaniem polonistki książka, której akcja dzieje się w postniewolniczym świecie, gdzie ludzie wciąż giną z powodu koloru skóry, nie powinna być źródłem wiedzy o innych rasach i religiach.

Matura 2020: data, terminy. Kiedy będą egzaminy maturalne? [CKE]

Polonistka chce wyrzucenia "W pustyni i w puszczy" z listy lektur

Katarzyna Fiołek zwróciła się do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośbą o usunięcie książki z kanonu lektur. Zdaniem nauczycielki powieść przedstawia realia w sposób właściwy dla dziewiętnastego wieku, "utrwalając szkodliwe stereotypy i krzywdząco przerysowując kulturowe różnice".

To książka, która pomimo wielu swoich wspaniałych cech, uczy pogardy, braku szacunku i poczucia wyższości nad każdym, kto nie jestem białym chrześcijaninem. Jaki jest cel indoktrynowania uczniów myśleniem o świecie sprzed stu sześćdziesięciu lat? Książek o przygodach dzieci nie brakuje na rynku wydawniczym i nie powinny nas przy „W pustyni i w puszczy” trzymać sentymenty, które kolejnym pokoleniom wypaczają obraz świata

- czytamy w treści petycji.

Wyniki matur 2020: jak sprawdzić? Kiedy będą? Jak się zalogować?

Jak uważa Fiołek, uczniowie klas IV-VI nie są gotowi "na krytyczne odczytanie tekstu" i "na zetknięcie z bardzo złożoną problematyką podbojów kolonialnych". Z lektury - zdaniem polonistki - nie dowiedzą się, że "czarnoskórzy mieszkańcy kontynentu nie są głupi i bojaźliwi".

Nauczycielka pisze, że dla niej jako "polonistki i matki dzieci w wieku szkolnym" nie ma zgody na legitymizowanie kolonialnej wersji świata. Wspomina hasła protestujących po śmierci Afroamerykanina w USA „Black Lives Matter” i „I can’t breathe”. "Dla Kalego i Mei miejsce we współczesnym świecie jest już zupełnie inne niż to, które wymyślił im Sienkiewicz" - podsumowuje.

Nie boję się stwierdzić, że „W pustyni i w puszczy” to książka, mimo wszystko, rasistowska, że Afryka na jej kartach to jedynie przefiltrowana przez wyobraźnię autora wizja Afryki, która z prawdziwym kontynentem nie ma nic wspólnego. Autorzy podstawy programowej z bliżej nieznanych powodów założyli, że dzieło to będzie kształtować estetykę, gust, wrażliwość, ale zapomnieli, że czynić to będzie poprzez wiktoriański imperializm. To on dzielił świat na czytelne połowy - na cywilizowany świat białych i barbarzyński świat wszystkich pozostałych. Tyle że taki świat, Panie Ministrze, już nie istnieje

- zwraca się do ministra edukacji.

Matura 2020 - PRZECIEKI, arkusze CKE, odpowiedzi i pytania. Co będzie na maturze?

Internauci: "Aż nie chce się komentować tego"

Akcja cieszy się dużą popularnością w mediach społecznościowych. Internauci są podzieleni.

Najciekawsza lektura z podstawówki! Aż nie chce się komentować tego.
 
Rozdziały o niewolnictwie z książek historii też trzeba usunąć

- czytamy na facebookowym profilu Mądrzy rodzice.

W ogóle niektóre lektury wymagają uaktualnienia, zwłaszcza dla młodszych klas.
 
Idąc tym tokiem myślenia, pozbądźmy się Dickensa, Hugo, Mickiewicza, Gombrowicza i Witkacego. No i jeszcze Mrożka

- piszą rodzice na stronie "Zdaniem Szota".

Petycję w sprawie usunięcia "W pustyni i w puszczy" z listy lektur można podpisać tutaj.

Matura 2020 - ZASADY. Jakie są nowe zasady bezpieczeństwa? [KORONAWIRUS]

Zabójstwo George'a Floyda

George Floyd został uduszony przez policjanta Dereka Chauvina. Oficer dociskał kolanem szyję czarnoskórego mężczyzny do ziemi. Ostatnie słowa duszonego Afroamerykanina "nie mogę oddychać" stały się głównym hasłem protestów, które odbywają się w niemal 70 miastach w Stanach Zjednoczonych. W wielu miejscach doszło do zamieszek i strać z policją.

Funkcjonariusz policji z Minneapolis został oskarżony o morderstwo. Chauvina przeniesiono do więzienia o zaostrzonym rygorze w Oak Park Heights. 

Zobacz także

RadioZET.pl