Zamknij

Ksiądz przepędził wolontariuszkę WOŚP. Parafia zabiera głos

01.02.2021 17:15

Ksiądz w Krakowie przepędził kwestującą niedaleko kościoła wolontariuszkę WOŚP, krzycząc o „diabelskiej organizacji”. Głos w sprawie skandalicznego zachowania duchownego zabrała parafia.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. MAREK DYBAS/REPORTER

O incydencie tym informowaliśmy w niedzielę. Ksiądz z parafii pod wezwaniem św. Szczepana w Krakowie zareagował bardzo agresywnie na kwestującą nieopodal świątyni wolontariuszkę WOŚP. Kobieta nie kwestowała jednak na terenie kościoła, lecz na chodniku – który stanowi ogólnodostępną przestrzeń miejską. Duchowny wpadł w furię, zaczął wygrażać rękami i nie szczędził niewybrednych słów. - Wara stąd! - krzyczał do kwestującej. - Diabelska organizacja! – słyszymy z ust księdza. Na nagraniu, które opublikowano w mediach społecznościowych widać, że wolontariuszka starała się załagodzić sytuację i spokojnie porozmawiać z księdzem. Ten jednak przerwał jej i przepędził ją słowami "won stąd, wara!". Jak podaje Onet, ksiądz należy do diecezji odesko-symferopolskiej na Ukrainie i jest już na emeryturze. Czasami jednak odprawia msze w krakowskiej świątyni.

Kraków. Ksiądz przepędził wolontariuszkę WOŚP. Parafia zabiera głos

Skandaliczny incydent został bardzo dosadnie skrytykowany przez internautów. Teraz głos w tej sprawie zabrał proboszcz parafii pod wezwaniem św. Szczepana w Krakowie, ksiądz Leszek Garstka. Postanowił przeprosić za bulwersujące zachowanie kapłana i atak na wolontariuszkę. "Ze względu na niewłaściwe zachowanie kapłana z diecezji odesko-symferopolskiej posługującego w naszym kościele wobec wolontariuszki WOŚP w dniu 31.01.2021 r. składamy wyrazy ubolewania i przepraszamy Wolontariuszkę i Wszystkich, których te słowa i zachowanie kapłana obraziły, a które nie powinny nigdy mieć miejsca" – brzmi oświadczenie proboszcza.

Jak z kolei twierdzi w rozmowie z Onetem ksiądz Łukasz Michalczewski, rzecznik krakowskiej kurii "ksiądz proboszcz przeprosił wolontariuszki za ten incydent". - Pod większością kościołów w naszej diecezji jak co roku stali wolontariusze i zbierali datki na WOŚP. Często byli także wspierani przez księży z poszczególnych parafii – powiedział dziennikarzom portalu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Facebook/Onet.pl