Zamknij
WOŚP Gdańsk. Światełko do nieba dla Pawła Adamowicza
7 Zobacz galerię
fot. PAP/Marcin Gadomski

28. finał WOŚP w Gdańsku odbywa się pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem". To jedne z ostatnich słów prezydenta miasta Pawła Adamowicza, które wypowiedział tuż przed atakiem nożownika. 12 stycznia gdańszczanie wspomnieli zamordowanego prezydenta, wypuszczając do nieba wyjątkowe „Światełko do nieba”. - Paweł Adamowicz byłby z nas dumny - usłyszeli przed godziną 20 gdańszczanie.

Paweł Adamowicz 13 stycznia 2019 roku powiedział: "Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie". Te słowa padły podczas światełka do nieba WOŚP, chwilę przed atakiem Stefana W.

12 stycznia, podczas 28. finału WOŚP, te słowa zostały przypomniane. Chwilę przed godziną 20 gdańszczanie zebrali się, by podczas wyjątkowego „Światełka do nieba” wspomnieć tragicznie zmarłego prezydenta. Na telebimach wyświetlono upamiętniający go film, a z głośników po raz kolejny popłynęła znana wszystkim melodia „The Sound of Silence”, która stała się niejako hymnem pożegnalnym prezydenta Pawła Adamowicza.

Pamiętajcie, że dobro zwycięża, że zło nie może wygrać, że nie damy się zastraszyć. […] Paweł jest ze mną, jest ze mną cały czas, jego obrączka wisi na mojej szyi. Jest z nami wszystkimi

- powiedziała do zgromadzonych Magdalena Adamowicz i przypomniała: „Gdańsk jest szczodry, Gdańsk cieszy się dobrem. Dziękuję Wam, kochajcie się i kocham Was”.

Głos zabrali też brat śp. Pawła Adamowicza, Piotr Adamowicz, a także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Proszę, bądźmy za rok i w następne lata. Dziękuję nie tylko w imieniu własnym, ale też rodziców Pawła i moim. Pamiętajcie, że prawda zwycięża – powiedział Piotr Adamowicz.  - Rok temu straciliśmy prezydenta, ale otrzymaliśmy wielki dar bycia razem. Dziękuję za cisze i solidarność, która wtedy oblekła nasze miasto, za wszelkie wyrazy wsparcia – mówiła z kolei Dulkiewicz.

Punktualnie o godzinie 20.00 w Gdańsku wypuszczono symboliczne światełko do nieba ku czci prezydenta Pawła Adamowicza. Chwilę później podobne „światełka” popłynęły do nieba w kolejnych polskich miastach.