Zamknij

WOŚP zebrała fortunę. Wbrew temu, co mówią hejterzy, dokładnie wiadomo, co z nią zrobi

Redakcja
08.03.2017 15:19
WOŚP zebrała fortunę. Wbrew temu co mówią hejterzy, dokładnie wiadomo co z nią zrobi
fot. Dawid Zuchowicz/AG

Internetowi przeciwnicy WOŚP przekonują, że pieniądze przeznaczone na Orkiestrę mogą nie trafić do tych, dla których są zbierane. Tuż po ogłoszeniu wyników tegorocznego finału w komentarzach zaroiło się od sugestii, że Owsiak pieniądze zatrzyma dla siebie lub zainwestuje w Przystanek Woodstock. Jak jest naprawdę?

15 stycznia b.r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 25-ty. Zbierano pieniądze na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom. Zebrano 105 mln 570 tys. 801 zł i 49 groszy. Podobny cel przyświecał zeszłorocznemu Finałowi. Wówczas fundacja zebrała ponad 72 mln zł. Jak rozdysponowane zostaną pieniądze?

Zobacz także

Finanse orkiestry są przejrzyste

05_ROZLICZENIE_23_FINAL_2000X1667

Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy od kilku lat gra w otwarte karty i udostępnia dane na temat swoich wydatków. Warto podkreślić, że są to informacje weryfikowane przez MSWiA. Jak poinformowała Fundacja, tegoroczne koszty zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki 25. Finału WOŚP wyniosły niewiele ponad 4 mln zł, co stanowi 3,8 proc. zebranych środków. Na koszty te składają się m.in. wyprodukowanie samoprzylepnych serduszek WOŚP, materiały promocyjne i reklamowe, usługi przewozowe, kurierskie i telekomunikacyjne oraz usługi i wynagrodzenia osób dodatkowo zatrudnionych do współpracy ze sztabami i wolontariuszami w zakresie przeprowadzenia i rozliczenia ogólnopolskiej zbiórki.

- Cykl rozliczenia danego Finału trwa ok. półtora roku, gdyż tyle czasu potrzeba na rozpoznanie potrzeb szpitali, zorganizowanie konkursów ofert i zawarcie kontraktów na zakup sprzętu, następnie dostarczenie sprzętu do szpitali i przeszkolenie kadry medycznej w zakresie jego użytkowania. Dopiero wówczas możliwe jest całkowite rozliczenie środków zebranych podczas Finału – informuje WOŚP.

Zagłosuj

Czy wspomagasz WOŚP?

Liczba głosów:

Z tego powodu na dokładną analizę tegorocznej zbiórki jest jeszcze za wcześnie, ale na przykładzie informacji z lat poprzednich łatwo prześledzić gdzie wędrują pieniądze z puszek. Podczas 23. finału WOŚP zebrano 53 109 702,83 zł.

Z tej kwoty największym wydatkiem były zakupy dla oddziałów dziecięcych. 6 673 448 zł powędrowało na pulmonologię dziecięcą, 2 964 962 zł pochłonęła kardiochirurgia dziecięca, 4 004 520 zł reumatologia dziecięca, a 13 838 876,65 zł onkologia dziecięca.

Drugim celem był zakup sprzętu dla seniorów, także w postaci wyposażenia zakładów opiekuńczo-leczniczych. Kosztowało to 13 659 948,82 zł.

Pozostałe wydatki związane z realizowaniem celu to m.in. przekazanie darów rzeczowych, wspieranie programów medycznych, czy program edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”.

Organizacja nie taka droga. Woodstock nic nie dostaje

rozliczenie_24_final_strona

Koszty organizacji finału zamknęły się w 2 155 908,46 zł, a koszt rozdysponowania ofiar – 819 206,62 zł. Przy zbiórce 53 109 702,83 zł na cel tamtego finału wydano 53 333 665 zł, a więc trzeba było jeszcze dołożyć.

Co to oznacza dla twoich pieniędzy? Załóżmy, że do puszki WOŚP wrzuciłeś 10 zł. Dokładnie 5,15 zł zostało przekazane na zakupy dla oddziałów dziecięcych. Za kolejne 2,56 zł kupiono sprzęt dla seniorów. Kwotą 1,61 zł wsparłeś prowadzenie programów medycznych i edukacyjnych. Z twojej dychy na koszty organizacyjne, a więc m.in. druk serduszek czy rachunki telefoniczne, zabrano 0,40 zł, a na rozdysponowanie ofiar (np. na obsługę formalno-prawną) 0,15 zł.

Jak podaje WOŚP, „koszty organizacji Przystanku Woodstock i częściowo Finału - tak jak koszty działalności administracyjnej – również nie są pokrywane ze środków pochodzących z Finału, ale z darowizn celowych oraz wpłat sponsorów, o których Fundacja każdorazowo zabiega”.

RadioZET.pl/PAP/MaAl