Zamknij

Berczyński będzie przesłuchany przez prokuraturę? Jest wniosek

Redakcja
26.04.2017 07:17
Berczyński będzie przesłuchany przez prokuraturę? Jest wniosek
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Do szczecińskiej prokuratury regionalnej wpłynął wniosek o przesłuchanie doktora Wacława Berczyńskiego. Taką informację podała we wtorek rzeczniczka placówki Iwona Chrobak-Farquharson. Chodzi o słynny wywiad, w którym naukowiec powiedział, że "wykończył caracale". 

Prokuratura w Szczecinie od ubiegłego roku prowadzi śledztwo w sprawie zakupu śmigłowców dla wojska i transakcji z Francuzami, która ostatecznie nie doszła do skutku. 

Wywiad Berczyńskiego w "Dzienniku Gazecie Prawnej", w którym mówił o "wykończeniu caracali", wywołał sporo emocji i zasiał ziarno niepewności co do kulisów negocjacji. 

Wacław Berczyński zrezygnował już u z kierowania podkomisją, która ponownie bada przyczyny katastrofy smoleńskiej, a także z przewodniczenia radzie nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi.

- W toku tego śledztwa prokuratorzy wszechstronnie wyjaśniają okoliczności związane z organizacją procedury zakupu śmigłowców wielozadaniowych dla wojsk lądowych, Marynarki Wojennej i sił powietrznych, a następnie odstąpienie od kontraktu - mówiła na konferencji prasowej rzeczniczka.

Śledztwo dotyczy zdarzeń z okresu od 8 listopada 2011 r. do 4 października 2016 r. 

Politycy PiS, m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki oraz wiceszef MON Bartosz Kownacki zapewniali, że doktor Berczyński nie miał żadnego wpływu na przebieg negocjacji w sprawie caracali. Ten ostatni przyznał jednak, że Berczyński widział dokumentację dotyczącą postępowania, która była - według wiceszefa MON - "archiwalna".

RadioZET.pl/KM