Zaczynają się wakacje. Co zrobić, by były bezpieczne?

Redakcja
23.06.2017 08:44
Zaczynają się wakacje. Co zrobić, by były bezpieczne?
fot. Piotr Jedzura/REPORTER

Ponad 4,5 mln uczniów rozpoczyna wakacje. Przed wyjazdem dziecka na kolonie czy obóz na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl można sprawdzić, czy dany wyjazd został zgłoszony kuratorowi oświaty, a tym samym, czy jest legalny i podlega nadzorowi odpowiednich służb. Warto też upewnić się, czy autokar, którym podróżuje dziecko, ma aktualne badania techniczne.

Zagłosuj

Gdzie spędzisz tegoroczne wakacje?

Liczba głosów:

Organizator kolonii czy obozu - jak podkreśla na swojej stronie internetowej Ministerstwo Edukacji Narodowej - musi zgłosić wyjazd do właściwego ze względu na swoją siedzibę kuratorium oświaty.

Wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie czy półkolonie znajdują się w bazie dostępnej na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl. Można w niej znaleźć informacje na temat organizatora danego wyjazdu.

Z kolei autokar, którym ma podróżować dziecko, warto sprawdzić na stronie internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl/. Wpisując numer rejestracyjny pojazdu, sprawdzimy, czy ma on aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Wzmożone kontrole

Ponadto Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi akcję „Bezpieczny Autokar", podczas której inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek. Pojazdy sprawdzane są w specjalnie przygotowanych punktach oraz bezpośrednio na drogach, a inspektorzy nie tylko oceniają stan techniczny i przygotowanie autokarów do trasy, ale także czas pracy i trzeźwość kierowców.

Zobacz także

Bardzo ważne jest - jak przypomina MEN - odpowiednie skompletowanie bagażu dziecka. Oprócz ubrań i środków higieny, powinna się w nim znaleźć również legitymacja szkolna, kartka z adresem kolonii czy obozu i telefonami do rodziców. Warto pamiętać o nieprzemakalnej kurtce i obuwiu, nakryciu głowy, czy kremie z filtrem UV.

Jeżeli do rodziców docierają niepokojące sygnały dotyczące np. złych warunków na kolonii czy obozie, należy zgłosić je przede wszystkim do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce danego wyjazdu lub zawiadomić właściwe służby.

RadioZET.pl/PAP/DG