Ostatni koniec roku szkolnego w gimnazjach. ZNP chce referendum i alarmuje o zwolnieniach

Redakcja
23.06.2017 08:40
Ostatni koniec roku szkolnego w gimnazjach. ZNP chce referendum i alarmuje o zwolnieniach
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

23 czerwca ponad 4,5 miliona uczniów zaczyna wakacje. Ostatnie przed reformami w systemie edukacji. Szóstoklasiści dostają świadectwa nie - jak do tej pory - kończące podstawówkę, ale z promocją do siódmej klasy. Do nowych realiów przygotowują się też nauczyciele. Około dziewięć tysięcy z nich straci pracę. ZNP wystawiło minister edukacji Annie Zalewskiej zachowanie naganne, a na "promocję" do następnej klasy minister, w mniemaniu działaczy, też nie ma co liczyć.  

Minister Anna Zalewska jest przekonana, że przygotowała dobrą reformę, a od września w szkołach zabrzmi dzwonek na lekcje, rozpocznie się nowy rok szkolny, a nie festiwal chaosu.

W piątek spokojnie będzie rozdawała świadectwa szóstoklasistom w Piławie Górnej. W miasteczku funkcjonuje też gimnazjum, ale nie wiadomo, czy polityk je odwiedzi. W końcu placówka na własnej skórze odczuje skutki reformy edukacji. Zalewska obiecywała nauczycielom, że ci nie stracą pracy. ZNP alarmuje, że już dziś posiada dane, z których wynika, że zwolnionych zostanie 9 tysięcy osób, a 22 tysiące nauczycieli przejdzie na niepełny etat. 

Zobacz także

Wniosek o referendum w sprawie reformy edukacji trafił do komisji, czyli de facto sejmowej zamrażarki. Nie wiadomo, kiedy komisja ustawodawcza się nim zajmie. Wtedy może być już za późno i na referendum, i na zmiany w reformie.

Pod wnioskiem o referendum podpisało się prawie milion osób.

RadioZET.pl/AJ, KM