Zamknij

Pilnujcie swoich bagaży. Srogie kary dla zapominalskich

Redakcja
25.06.2017 17:20
Pilnujcie swoich bagaży. Srogie kary dla zapominalskich
fot. JAN GRACZYNSKI/ East News

Pozostawiony na lotniskach bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie. Warto pilnować toreb i walizek, by uniknąć problemów – radzi w związku z rozpoczęciem wakacji Straż Graniczna. Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi 500 zł mandatu. 

Według SG bagaże pozostawiane są najczęściej przez roztargnienie lub bezmyślność. Bywają też porzucane jako nadbagaż wymagający dodatkowej opłaty. Zdarza się również, że pozostawiona walizka jest pusta, bo została uszkodzona, a rzeczy z niej - przepakowane do innej torby.

Wysokie kary

Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi 500-złotowy mandat. SG podaje, że w 2016 roku za pozostawione bagaże i za zakłócanie porządku publicznego funkcjonariusze wystawili 245 mandatów na łączną kwotę 74,7 tys. zł.

W związku z pozostawionymi bez opieki na terenie portów lotniczych walizkami, plecakami i torbami funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili w ub.r. 780 działań minersko-pirotechnicznych.

Niepotrzebne opóźnienia

Zgodnie z procedurami pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jak potencjalne zagrożenie. Wyznaczana jest strefa bezpieczeństwa, i w razie konieczności zarządza się ewakuację. Pirotechnicy sprawdzają podejrzany bagaż przy użyciu specjalistycznego sprzętu, z pomocą psa szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. Przy braku całkowitej pewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia, jest on neutralizowany, co oznacza jego zniszczenie bagażu z całą zawartością.

Zobacz także

''W interesie podróżnych jest, by pilnowali swoich bagaży i nie pozostawiali ich bez opieki. Pozwoli to uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów w drodze na upragnione wakacje. Dlatego apelujemy do podróżnych: Podróżny, stój na straży swych bagaży!" – podkreślono w informacji SG.

Zaostrzone przepisy 

Straż Graniczna przypomina także, że od 7 kwietnia obowiązują zaostrzone przepisy Kodeksu Granicznego Schengen i wszyscy podróżni przekraczający zewnętrzną granicę strefy Schengen, czyli również obywatele UE, a nie jak dotychczas tylko obywatele państw trzecich, są poddawani odprawie szczegółowej.

Zobacz także

To oznacza, że każda osoba jest sprawdzana w krajowych i europejskich bazach danych, w celu potwierdzenia, że nie jest poszukiwana, nie obowiązuje jej zakaz wjazdu na terytorium UE czy też – co najważniejsze – że nie została zastrzeżona jako osoba stanowiąca zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa czy porządku publicznego.

W związku z powyższym podróżni nie powinni zostawiać odprawy granicznej na ostatnią chwilę. Nie chodzi o jeszcze wcześniejsze stawianie się na lotnisku, ale o wcześniejsze podchodzenie do samej odprawy paszportowej. "Stawienie się na lotnisku nawet cztery godziny wcześniej nic nie da, jeśli ten czas zostanie spędzony na zakupach" – wskazuje SG.

RadioZET.pl/PAP/DG