Zamknij

Planujesz urlop nad wodą? Sprawdź jakość kąpieliska

Redakcja
01.06.2018 23:02
Planujesz urlop nad wodą? Sprawdź jakość kąpieliska
fot. Hubert Mathis/REPORTER/EAST NEWS

Wybierasz się na plażę? Sprawdź stan kąpieliska. Umożliwi ci to "Serwis kąpieliskowy" przygotowany i prowadzony przez Departament Zdrowia Publicznego GIS.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W piątek rozpoczął się oficjalny sezon kąpielowy, który potrwa do 30 września. Funkcjonowanie kąpielisk, wymogi prawne i sanitarne precyzuje szereg ustaw i rozporządzeń. W tym m.in. prawo wodne oraz rozporządzenia ministra zdrowia.

W serwisie kąpieliskowym można znaleźć aktualne informacje o wszystkich oficjalnych kąpieliskach wyznaczonych uchwałami rad gmin.

Zobacz także

Obsługa portalu jest prosta. Na interaktywnej mapie serwisu zaznaczone są wszystkie oficjalnie działające kąpieliska. Po wybraniu kąpieliska na mapie Polski, wyświetla się komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska. W przypadku już aktywnych kąpielisk, to jest takich, których sezon kąpielowy już się rozpoczął, będzie możliwy odczyt pełnej wersji raportu zawierającego m.in. dane, o: jakości wody, infrastrukturze kąpieliska oraz kwestiach organizacyjnych związanych z funkcjonowanie kąpielisk.

W przypadku kąpieliska jeszcze nieaktywnego pojawi się informacja dotycząca rozpoczęcia i zakończenia sezonu kąpielowego, a szczegółowy raport pojawi się po jego otwarciu.

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi badanie wody przed otwarciem sezonu kąpielowego danego kąpieliska, a następnie nie mniej niż trzy razy w sezonie kąpielowym, w okresie funkcjonowania kąpieliska, tak, aby przerwa między badaniami nie przekraczała miesiąca.

Mimo, że sezon kąpielowy rozpoczął się 1 czerwca, to większość kąpielisk jeszcze nie rozpoczęło oficjalnej działalności. Np. kąpielisko w Sopocie i w Ustce otwiera sezon 15 czerwca.

RadioZET.pl/PAP/DG