Zamknij

Co trzeciego Polaka nie stać na tygodniowe wczasy

01.08.2019 14:30

Sezon wakacyjny w pełni, ale co trzeci Polak nie może sobie pozwolić na choćby tygodniowe wakacje. To wniosek z najnowszego zestawienia Eurostatu.

Wakacje
fot. EAST NEWS

Wakacje kosztują nas coraz więcej, ale też na więcej możemy sobie pozwolić. Według szacunków Europejskiego Biura Statystycznego 28,3 proc. osób powyżej szesnastego roku życia nie mogło przed rokiem wyjechać na tygodniowy urlop.

Zobacz także

Pocieszeniem może być jednak fakt, że w 2013 roku odsetek młodocianych i dorosłych, których nie stać na wczasy, wynosił 39,5 proc. Z tegorocznego badania Ipsos Polska wynika natomiast, że urlop planuje dwóch na trzech Polaków (65 proc.). Samodzielnie wczasy organizuje połowa rodaków, pozostali zdają się przede wszystkim na biura podróży.

Najpopularniejszym kierunkiem podróży zagranicznych są dla Polaków: Chorwacja (16 proc. wybrało ten kraj), Grecja (16 proc.) oraz Hiszpania z Wyspami Kanaryjskimi (14 proc.).

Ponad połowy Rumunów i Greków nie stać na tygodniowe wczasy

Najwyższy odsetek tych, których nie stać na tygodniowe wakacje, jest w Rumunii. Na siedem dni wolnego na wczasach nie może pozwolić sobie aż 58,9 proc. Rumunów. Ponad połowa obywateli Chorwacji, Grecji i Cypru również musi odłożyć urlop na lepsze czasy.

Tygodniowe wakacje nie są za to problemem dla Szwedów (9,7 proc. nie może sobie pozwolić), Duńczyków (12,2 proc.), Austrii (12,4 proc.) czy mieszkańców Luksemburga (10,9 proc.).

RadioZET.pl/PAP