Zamknij

34-latek zmarł podczas interwencji policji. Gdy go skuli kajdankami, zaczął się dusić i wymiotować

Redakcja
17.08.2018 12:23
Policja
fot. Flickr

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wszczęła śledztwo ws. śmierci podczas interwencji policji w Wałbrzychu. Poszukiwany za kradzież i rozbój 34-latek zmarł w czwartek nad ranem z niewyjaśnionych na razie przyczyn. Kiedy policjanci go obezwładniali, zaczął wymiotować i stracił przytomność.

Do zdarzenia doszło w nocy ze środy na czwartek w wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze, gdzie – jak wynikało z policyjnego zgłoszenia – dokonano rozboju, kradzieży na stacji benzynowej i zniszczenia samochodu.

Miał być agresywny

Funkcjonariusze przybyli na miejsce uzyskali rysopis mężczyzny oraz numery rejestracyjne auta, którym odjechał. Relacje świadków na stacji oraz mieszkańców pobliskiego osiedla pokrywały się ze sobą.

Zobacz także

– Funkcjonariusze przy jednej z ulic zauważyli podejrzewanego mężczyznę. Na ich widok zaczął on uciekać i nie reagował na wydawane przez policjantów polecenia. Po kilkudziesięciu sekundach dogonili mężczyznę, który podczas interwencji ciągle był mocno pobudzony i agresywny. Robił wszystko, aby nie dać się zatrzymać funkcjonariuszom, w tym naruszył ich nietykalność cielesną, a także próbował im wyrwać broń palną – mówił w rozmowie z wrocławską „Gazetą Wyborczą” sierż. szt. Marcin Świeży, rzecznik prasowy wałbrzyskiej policji.

Śledztwo wyjaśni, czy policjanci nie przekroczyli uprawnień

Gdy udało się go w końcu obezwładnić, 34-latek zaczął tracić oddech. W pewnym momencie zaczął też wymiotować. Policjanci rozpoczęli więc resuscytację, wezwali również pogotowie, ale niestety reanimacja nie przyniosła rezultatu – mężczyzna nie przeżył.

Zobacz także

Śledztwo ma wyjaśnić, czy policjanci nie przekroczyli swoich uprawnień. Wiele wskazuje na to, że zmarły mężczyzna był pod wpływem narkotyków albo dopalaczy, ale oficjalnie wyjaśni to zaplanowana na poniedziałek sekcja zwłok. Wiadomo na pewno, że mundurowi nie użyli paralizatora. 

RadioZET.pl/wroclaw.wyborcza.pl/GW/MP