Wałęsa o Noblu dla ICAN: Społeczeństwa boją się broni jądrowej

Redakcja
06.10.2017 12:42
Wałęsa o Noblu dla ICAN: Społeczeństwa boją się broni jądrowej
fot. PAP

Społeczeństwa boją się broni jądrowej –- powiedział Lech Wałęsa, komentując przyznanie w tym roku Pokojowej Nagrody Nobla Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN).

- „Jako praktyk to myślę tak, że społeczność międzynarodowa widzi, że zorganizowane siły jakoś nie dostrzegają tych problemów, a społeczeństwa się boją: widzą niekontrolowany rozwój tej broni, widzą niebezpieczeństwa i dlatego w różny sposób domagają się, aby ci którzy odpowiadają za to jednak coś zrobili” –- powiedział dziennikarzom w Gdańsku polski laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Zdaniem Wałęsy, arsenał broni nuklearnej zagraża światu.

Zobacz także

„- To jest niebezpieczne, nie do końca panujemy nad tym i coś z tym trzeba zrobić, kontrolę bardziej międzynarodową, aby ci co mają broń nie szantażowali tych, co jej nie mają, a więc jest tu dużo do zrobienia” -– ocenił b.prezydent.

Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) została laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla "za pracę w kierunku wskazywania katastrofalnych konsekwencji humanitarnych" stosowania broni jądrowej - ogłosił w piątek Norweski Komitet Noblowski.

- Ta międzynarodowa koalicja NGO została w piątek wyróżniona pokojowym Noblem także z powodu "przełomowych starań, by doprowadzić do traktatowego zakazu takiej broni" - poinformował Komitet. ICAN lobbowała na rzecz przyjęcia w lipcu oenzetowskiego traktatu zakazującego broni atomowej, którego jednak nie poparło dziewięć mocarstw jądrowych.

RadioZET.pl/pap/maal