Zamknij

Walka z zanieczyszczonym powietrzem. Powstało latające laboratorium w balonie

Redakcja
22.02.2017 15:47
Smog Kraków
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Latające laboratorium w balonie! Taki widok na niebie od marca będą mogli zaobserwować mieszkańcy Podlasia, Śląska, Mazowsza, Małopolski i Kujawsko-Pomorskiego. Chodzi o to, żeby zbadać zanieczyszczenie powietrza nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych miejscowościach.

Pomysłodawcą wyruszenia w Polskę latającym laboratorium jest Stowarzyszenie Forum Rozwoju Efektywnej Energii z naukowcami z Politechniki Warszawskiej. Urządzenia pomiarowe w balonie zanotują dokładnie, jakie jest stężenie trujących substancji na danym terenie.

- Będziemy starali się pokazywać na bieżąco, jak wygląda jakość powietrza w danym miejscu i danej chwili. Informacja ta ma być dostępna dla mieszkańców, którzy naocznie przekonają się, jak wygląda stan powietrza w ich regionie - wyjaśnia doktor Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Przy okazji będą mogli dowiedzieć się od ekspertów, jak poszczególne substancje wpływają na nasze zdrowie. Oprócz latającego laboratorium naukowcy przeprowadzą też szkolenia dla okolicznych lekarzy i nauczycieli, żeby to oni mogli edukować mieszkańców, jak się przed truciznami z powietrza ochronić.

Pierwsze loty odbędą się w marcu. Akcja potrwa kilka miesięcy.

RadioZET.pl/DG