Zamknij

Waloryzacja rent i emerytur. Rząd przyjął projekt ustawy

Redakcja
11.12.2018 14:23
Waloryzacja rent i emerytur. Rząd przyjął projekt ustawy
fot. Shutterstock

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada m.in. gwarantowaną podwyżkę świadczenia. Wnioskodawcą projektu jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rząd zdecydował, że od marca 2019 r. emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową, a najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione.

Proponowane przez ministerstwo rozwiązanie podnosi najniższe świadczenia do 1100 zł (w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej). To wzrost o 70 zł. Zmiany obejmą około 6,4 mln świadczeniobiorców.

W przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy kwota zwiększy się do 825 zł.

Najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną więc o 52,50 zł, a w odniesieniu do osób pobierających emeryturę częściową będzie to 35 zł.

Zobacz także

Według rządowych szacunków w 2019 r. wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,26%. Oznacza to, że najniższe świadczenia zostaną w przyszłym roku podwyższone o 6,8%. To dwa razy więcej niż gdyby zastosowano ustawowy prognozowany wskaźnik waloryzacji – informuje PAP.

RadioZET.pl/PAP/JŚ