Wampiriada - wartościowa akcja polskich studentów

Redakcja
22.04.2017 12:39
Wampiriada - wartościowa akcja polskich studentów
fot. pixabay

Na kilkudziesięciu uczelniach w Polsce od kwietnia do czerwca odbywają się już po raz 17. "Wampiriady" - akcje studenckiego honorowego krwiodawstwa. Chcemy promować krwiodawstwo szczególnie wśród młodych ludzi - mówi ogólnopolska koordynatorka projektu Anna Lach.

"Wampiriada" to akcja honorowego krwiodawstwa organizowana w całym kraju przez Niezależne Zrzeszenie Studentów dla środowiska akademickiego. "Wampiriada to nie tylko zbiórka krwi, to również akcja promująca ideę honorowego krwiodawstwa. Chcemy promować krwiodawstwo szczególnie wśród młodych ludzi. Wprowadzamy nawyk częstego oddawania krwi" - podkreśliła Lach.

Na terenie uczelni pojawiają się mobilne punkty pobierania krwi, które zapewniają Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Są one przygotowane w szczególności dla studentów i pracowników naukowych, którzy oddają 460 mililitrów krwi (10 ml próbka krwi + 450 ml). Samo pobieranie krwi trwa około 10 minut i jest bezbolesne, a nad prawidłowym przebiegiem zabiegu czuwa personel medyczny.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Jak podkreślają organizatorzy akcji, zbiórki krwi w ramach "Wampiriady" trwają już od kilkunastu lat, jednak idea krwiodawstwa z roku na rok staje się coraz bardziej aktualna. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2015 roku liczba krwiodawców w Polsce utrzymuje się od kilku lat na stałym poziomie, niestety rośnie zapotrzebowanie na krew.

Akcja trwa od kwietnia do czerwca na uczelniach w całej Polsce. W zeszłym roku został pobity rekord - zebrano 5 tys. litrów krwi. Organizatorzy również w tym roku deklarują chęć pobicia rekordu. - Zachęcamy szczególnie do oddawania krwi właśnie w okresie wiosny i lata. To wtedy zapasy są najmniejsze, w niektórych miesiącach osiągając nawet stan krytyczny - powiedziała Lach.

Krew może oddać osoba zdrowa w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Powinien też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym (z katarem) lub gdy przyjmuje się leki. Każdy dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny - osiem tabliczek czekolady (4,5 tys. kcal.).

RadioZET.pl/PAP/DG