Zamknij

Wiceminister zaniepokojony Deltą. "Niemal 50 proc. wykrywanych nowych mutacji"

19.07.2021 09:56
Rośnie liczba zakażeń wariantem Delta
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem w wariancie Delta u 185 osób - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. To jest już w tej chwili 47 proc. wszystkich nowych mutacji, które wykrywamy w Polsce - dodał. Wiceminister przestrzegł, że nowy wariant będzie się szybciej rozprzestrzeniał w wakacje. - Szczególnie wśród młodych, którzy się nie szczepią - podkreślił Kraska.

Koronawirus w Polsce nadal jest słaby, ale rządzący ostrzegają przed nowymi, bardziej zaraźliwymi wariantami SARS-CoV-2. Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska powiedział w TVP 1, że za kilka tygodni dojdzie w Polsce do wzrostu zakażeń koronawirusem. - Chyba że Polacy uprzedzą tę czwartą falę, uprzedzą wzrost zachorowań i masowo się zaszczepią - podkreślił.

Wariant Delta to już blisko 50 proc. wykrywanych nowych mutacji w Polsce

Kraska pytany był też o to, dlaczego nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem jest nadal niewiele (kilkadziesiąt stwierdzanych dziennie) skoro naukowcy mówią o tym, że wariant Delta jest bardziej zaraźliwy niż inne znane.

- Najnowsze dane, nawet mam te dzisiejsze, to jest 185 przypadków wariantu Delta w Polsce. (...) Mówimy o wszystkich przypadkach. To jest już w tej chwili 47 proc. wszystkich nowych mutacji, które wykrywamy w Polsce, czyli to stopniowo naprawdę rośnie - poinformował. Przypomniał, że w połowie czerwca było to 8 proc.

Myślę, że także u nas w kraju, szczególnie teraz, w okresie wakacyjnym, kiedy jesteśmy bardzo mobilni, przemieszczamy się, spotykamy się z wieloma ludźmi, ten zakaźny wariant Delta będzie zdecydowanie się szybciej rozprzestrzeniał i to szczególnie u osób młodych, osób, które niestety się nie szczepią.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia

W ocenie Kraski nie jest do końca prawdą, że słoneczna i ciepła pogoda przeszkadza w rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wskazał przykład Indii, gdzie temperatury są wysokie, a wariant delta roznosił się w dużym stopniu. - Najważniejszy jest oczywiście kontakt międzyludzki, czyli przekazywanie bezpośrednie sobie tego wirusa - zaznaczył wiceminister.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK