Zamknij

Rząd przywraca obostrzenia w związku z zagrożeniem nowymi mutacjami koronawirusa

23.06.2021 16:04
lotnisko
fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Rząd przywraca obostrzenia w związku zagrożeniem nowymi mutacjami koronawirusa. Wiceminister Waldemar Kraska poinformował, że od północy wprowadzona zostanie 10-dniowa kwarantanna dla osób przybywających spoza strefy Schengen.

Delta, czyli indyjski wariant koronawirusa, stanowi typ dominujący m.in. w Wielkiej Brytanii. Rząd zapowiadał ostrzejsze restrykcje po przyjeździe do Polski z krajów, w których rosną w siłę nowe odmiany SARS-CoV-2.

- Jesteśmy bardzo wyczuleni na zjawisko potencjalnego przeniesienia zakażeń z krajów, które są już dotknięte różnymi mutacjami koronawirusa – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister zdrowia mówił na konferencji w Zielonej Górze, że jeszcze w środę rozszerzona zostanie lista krajów stanowiących potencjalne zagrożenie dla transmisji wirusa.

Wariant Delta i nowe obostrzenia. Waldemar Kraska ogłasza przywrócenie zasad kwarantanny po powrocie do Polski

- Uruchomiliśmy system monitorowania mutacji koronawirusa; w Polsce przybywa nowych mutacji w związku z tym od północy przywracamy 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen - poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zaznaczył, że z codziennie otrzymywanych informacji wynika, że także w naszym kraju przybywa tych nowych mutacji, a w związku z tym, że te nowe warianty mają większą szybkość rozprzestrzeniania się, zdecydowano o podjęciu stosownych działań prewencyjnych.

Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdżających z zagranicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdżających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego.

wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Poinformował, że kwarantanna zacznie obowiązywać od północy w środę, będzie 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej w przypadku negatywnego wyniku testu. Dzieci do 12. roku przyjeżdżające spoza strefy Schengen oraz osoby zaszczepione nie będą podlegały kwarantannie i nie będą musiały robić testów - dodał wiceminister zdrowia. Podkreślił, że działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/tvn24.pl