Zamknij

Koronawirus w Polsce. Potwierdzono cztery kolejne przypadki wariantu Delta

22.06.2021 11:27
Koronawirus w Polsce
fot. Karolina Adamska/East News

Kolejne cztery przypadki zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa (Delta) w Polsce odkryli prowadzący projekt naukowy badacze z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu – poinformowała we wtorek ta placówka.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek, że wykryty pierwszy raz w Indiach wariant delta koronawirusa staje się dominujący na świecie z powodu wysokiej zakaźności.

W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji indyjskim wariantem koronawirusa, a w Niemczech czołowi eksperci ds. zdrowia publicznego prognozują, że szczep ten wkrótce stanie się dominującym w kraju, mimo postępującego programu szczepień. Nowe zakażenia, w dużej mierze wywołane właśnie przez wariant delta, wzbudziły obawy przed kolejną falą pandemii w Rosji.

Wariant Delta w Polsce. Cztery kolejne przypadki indyjskiego wariantu koronawirusa

Wariant delta pojawił się także w Polsce. Jak potwierdził we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, łącznie zanotowano w naszym kraju 90 przypadków zakażenia indyjskim wariantem Delta. 

Cztery kolejne przypadki indyjskiej mutacji odkryli prowadzący projekt naukowy badacze z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu. Trzy próbki pobrano od pacjentów punktu przyszpitalnego w Oświęcimiu - jedną 18 maja, dwie pozostałe 29 maja. Czwartą pobrano od pacjenta w Katowicach 29 maja. Sosnowieckie laboratorium przekazało te informacje Wojewódzkim Stacjom Sanitarno-Epidemiologicznym w Katowicach i Krakowie oraz do Państwowego Zakładu Higieny.

Poprzedni taki przypadek odnotowano w połowie czerwca – wariant indyjski był obecny w próbce pobranej 7 maja. Pierwsze ognisko indyjskiego wariantu koronawirusa stwierdzono na początku maja w Domu Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach.

Laboratorium Gyncentrum we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach prowadzi od końca lutego naukowe badania nad zróżnicowaniem genetycznym koronawirusa odpowiedzialnego za zakażenia w regionie śląskim.

RadioZET.pl/PAP