Zamknij

Wariant Delta koronawirusa. W Polsce zwiększa się liczba wykrywanych mutacji

16.06.2021 07:16

W Polsce zwiększa się liczba wykrywanych mutacji Delta. Indyjski wariant koronawirusa nie jest obecny we wszystkich województwach, ale na Śląsku to nawet około 2 proc. przypadków - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Karetka
fot. PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Indyjski wariant koronawirusa, czyli Delta, po raz pierwszy został ujawniony w kwietniu. "Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na własne analizy wskazuje, że obok Śląska, mutacja Delta jest obecna w Zachodniopomorskiem, Warmińsko-Mazurskiem, Pomorskiem i Mazowieckiem.

Indyjski wariant koronawirusa Delta. W Polsce zwiększa się liczba wykrywanych zakażeń

"Resort zdrowia uspokaja, że osoby zakażone tą mutacją są stosunkowo proste do odseparowania od reszty społeczeństwa, a więc na razie nie grozi nam scenariusz brytyjski, gdzie Delta jest odpowiedzialna za ponad 90 proc. zakażeń. Jednocześnie wczoraj na antenie Polskiego Radia minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że trwają przygotowania w laboratoriach, byśmy - jak to ujął - mieli zdolność identyfikowania, z jakimi mutacjami mamy do czynienia" - pisze "DGP".

Gazeta zaznacza, że minister zdrowia dodał, że rząd przygotowuje się na scenariusz czwartej, jesiennej fali epidemii koronawirusa, choć na dziś takie prawdopodobieństwo ocenia jako niezbyt wysokie.

Objawy wariantu Delta przypominają przeziębienie

Publiczna służba zdrowia w Wielkiej Brytanii, NHS, jako główne objawy Covid-19 wskazuje kaszel, gorączkę oraz utratę węchu i smaku, jednak zdaniem prof. Spectora, te symptomy należą obecnie do rzadszych. Jego zespół wyciągnął te wnioski na podstawie analizy objawów zgłaszanych w specjalnej aplikacji przez tysiące zarażonych koronawirusem osób. Objawy wariantu Delta to: 

  • ból głowy,
  • gardła,
  • katar.

Prof. Tim Spector, który kieruje badaniem Zoe Covid Symptom, powiedział w rozmowie z BBC, że choć wariant Delta dla młodych osób może być "czymś na kształt ostrzejszego przeziębienia", to nie zmienia to faktu, że jest ryzykowny i zaraźliwy dla innych osób.

loader

RadioZET.pl/''DGP''/PAP