Zamknij

Wariant Delta w Polsce. Dodatkowe obostrzenia z jednym wyjątkiem

22.06.2021 21:19
Koronawirus w Polsce
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Dodatkowe obostrzenia związane z wariantem Delta koronawirusa zaczną obowiązywać w środę 23 czerwca. Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił na Twitterze, że osoby w pełni zaszczepione nie podlegają obowiązkowej kwarantannie. 

Nowe obostrzenia dla przyjeżdżających do Polski z Wielkiej Brytanii ogłosiło we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Informacja o obowiązującej od środy 23 czerwca siedmiodniowej kwarantannie dla podróżnych, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu, ukazała się w Dzienniku Ustaw 22 czerwca 2021 roku. 

''Oczywiście osoby w pełni zaszczepione nie podlegają obowiązkowej kwarantannie'' – napisał we wtorek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski, odpowiadając na pytanie dotyczące nowych restrykcji. Dodał, że z kwarantanny nie będą zwolnione również osoby, które nie ukończyły 18 lat. "Nie ma wyjątku związanego z wiekiem" – napisał.

Wariant Delta w Polsce. Dodatkowe obostrzenia od 23 czerwca

Jak zaznaczył w wypowiedzi dla PAP minister Adam Niedzielski "podjęte decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu Delta koronawirusa z zagrożonego obszaru oraz zadbać o obywateli naszego kraju i ich bezpieczeństwo".

Dodatkowe restrykcje dotykać będą nie tylko, jak do tej pory, osoby przybywające z Indii, Brazylii czy Południowej Afryki, ale także z Wielkiej Brytanii. 

Według danych Ministerstwa Zdrowia, dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta. Kolejne cztery przypadki zakażenia indyjską mutacją w Polsce odkryli prowadzący projekt naukowy badacze z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu. 

Od czasu pojawienia się wirusa SARS-CoV-2, wywołującego Covid-19, wykryto kilka jego wariantów genetycznych. Wariant Delta pierwszy raz zidentyfikowano w Indiach w październiku 2020 roku i oznaczono go jako wariant wzbudzający obawy WHO ze względu na jego zwiększoną zakaźność. W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji wariantem delta. Liczba zakażeń rośnie również m.in. w Rosji.

RadioZET.pl/PAP

C