Zamknij

Trzy przypadki wariantu Lambda w Polsce. Wszystkie w jednym województwie

13.07.2021 14:19
Koronawirus w Polsce
fot. PAWEL RELIKOWSKI / POLSKAPRESS/Polska Press/East News

W Polsce stwierdzono dotąd trzy przypadki wariantu Lambda. Wszystkie odnotowano w województwie łódzkim – przekazało portalowi RadioZET.pl Ministerstwo Zdrowia. Pierwszy przypadek tej odmiany w Polsce potwierdzono 11 czerwca 2021 roku.

Wariant Lambda 14 czerwca został zaklasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako "wariant zainteresowania", gdy "eksplodował" w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej, jak donosiły media. Lambda odpowiada za 81 proc. przypadków wykrytych od kwietnia w Peru. Obecnie występuje już w prawie 30 krajach na całym świecie, również w Polsce.

Nowe badanie oparte na testach próbek pobranych od pracowników służby zdrowia w Chile sugeruje, że wariant Lambda jest bardziej zakaźny niż warianty Alfa (B.1.1.7, po raz pierwszy wykryty w Wielkiej Brytanii) czy Gamma (P.1, po raz pierwszy wykryty w Brazylii) - informuje brytyjski portal Medical Life Sciences News.

Wariant Lambda w Polsce. Dane ministerstwa zdrowia z podziałem na województwa

Ministerstwo Zdrowia przekazało nam, że w Polsce potwierdzono dotąd trzy przypadki wariantu Lambda (stan na 12 lipca). Wszystkie pochodzą z województwa łódzkiego.

Najszybciej w Polsce przybywa wariantu Delta, który w ostatnich dniach wykryto w 31 próbkach. Najwięcej nowych przypadków pochodzi z województw: zachodniopomorskiego (12), lubelskiego (5), wielkopolskiego (5) i mazowieckiego (4). Łącznie potwierdzono w Polsce 153 przypadki wariantu Delta, który uznawany jest za najgroźniejszy.

Jest szybszy, sprawniejszy i skuteczniej dotyka osoby szczególnie narażone, niż poprzednie warianty.

Mike Ryan, szef WHO ds. sytuacji kryzysowych

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 2 lipca w naszym kraju było 105 przypadków Delty.

Warianty koronawirusa w Polsce
fot. Ministerstwo Zdrowia

Resort zdrowia przekazał też, że w Polsce odnotowano 37 przypadków wariantu Beta (w tym 18 na Pomorzu). Stwierdzono też 17 zakażeń wariantem Gamma – najwięcej w Małopolsce (5).

RadioZET.pl/Ministerstwo Zdrowia/PAP/oprac. AK