Zamknij

Nowy wariant MU koronawirusa jest już w Polsce. Ekspert: rozpoczęło się śledztwo

02.09.2021 13:04
Wariant MU
fot. PAWEL RELIKOWSKI / POLSKAPRESS/Polska Press/East News (ilustracyjne)

Wariant MU koronawirusa jest w Polsce od czerwca - przyznaje w rozmowie z Radiem ZET prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ. Jego zdaniem pojawiają się sugestie, że może on skutecznie omijać ochronę układu immunologicznego.

Pandemia koronawirusa przynosi kolejne mutacje wirusa SARS-CoV-2, który rozpoczął ogólnoświatową falę zachorowań na Covid-19. Wczoraj Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że nowy szczep MU jest objęty monitoringiem, a przypadki zakażeń tym wariantem odnotowano już w 39 krajach na całym świecie.

Wśród nich jest Polska. - Monitorowanie nowych wariantów jest bardzo ważne - ale w tym przypadku nie ma na razie powodów do obaw - mówił prof. Pyrć w rozmowie z reporterem Radia ZET Przemysławem Tarankiem.

Wariant MU w Polsce. Czy jest groźny?

- Dane, które zaczęły się pojawiać sugerują, że wariant MU może lepiej omijać nasze zabezpieczenia ze strony układu immunologicznego, czyli tutaj mówimy o reinfekcjach ozdrowieńców i infekcjach wśród osób zaszczepionych. Ale na ten moment to są tylko podejrzenia. Śledztwo dopiero się rozpoczeło - dodaje naukowiec. Podkreślił, że najlepszą ochroną przed nową mutacją są szczepienia przeciw Covid-19.

WHO informuje, że wariant MU odpowiada za 0,1 proc. wszystkich infekcji koronawirusem. Jednocześnie w Kolumbii - gdzie został wykryty po raz pierwszy - to już około 40 procent.

RadioZET.pl