Zamknij

Delta wyparła alfę i jest coraz groźniejsza. 11-letnie dziecko wśród zakażonych

PAP
30.07.2021 09:59
Wariant Delta w Polsce
fot. MENAHEM KAHANA/AFP/East News (ilustracyjne)

Wariant Delta wyparł Alfę i stał się dominującą odmianą koronawirusa - poinformowali naukowcy, którzy sprawdzili próbki od mieszkańców województwa śląskiego. Najmłodsza osoba, u której wykryto Deltę, miała zaledwie 11 lat.

Delta jest obecnie najbardziej groźnym wariantem koronawirusa. Odpowiada za większość najnowszych przypadków Covid-19 w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Niemczech. O tym, jak w Polsce wygląda charakterystyka zakażeń koronawirusem, sprawdziło wspólnie Laboratorium Genetyczne Gyncentrum w Sosnowcu i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Aby zobaczyć, jak zmienia się dynamika zakażeń w woj. śląskim wariantami uznanymi za tzw. warianty alarmowe, naukowcy Gyncentrum przebadali 17 próbek pobranych od pacjentów w czerwcu i lipcu tego roku. Okazało się, że jedyne występujące w nich mutacje to Alfa i Delta. Badania wykazały, że odpowiedzialny za trzecią falę zakażeń w Polsce wariant Alfa został wyparty przez jeszcze bardziej zakaźną mutację Delta. O ile ten pierwszy dominował jeszcze w czerwcu, w lipcu był już nieobecny.

Delta zaatakowała 11-letnie dziecko

- Na 10 pochodzących z lipca próbek, wszystkie zawierały wariant Delta. Wariant ten szybko się rozprzestrzenia, już widzimy wzrost odnotowywanych zakażeń w Polsce. Najlepszą i jedyną ochroną przed ciężkim przebiegiem COVID-19 pozostają szczepienia. W ten sposób dbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale także o innych - powiedziała w czwartek zastępczyni kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum Emilia Morawiec. Dodała, że najmłodsza osoba, u której wykryto wariant Delta to 11-letnie dziecko, które z racji wieku nie mogło jeszcze zostać zaszczepione.

W Wielkiej Brytanii sekwencjonowaniu, czyli poddawaniu materiałów od pacjentów dodatkowym badaniom, poddaje się co drugą próbkę. W Polsce na taką skalę badań się nie prowadzi, ale już w tej chwili Gyncentrum ma możliwość sprawdzania wariantów w 4 tys. próbek tygodniowo. Do tej pory w laboratorium sekwencjonowaniu poddano już 900 próbek.

Badania nad zróżnicowaniem genetycznym koronawirusa odpowiedzialnego za zakażenia w regionie śląskim przynoszą wiedzę na temat przebiegu, charakteru i dynamiki zakażeń na terenie Śląska. Dane te zasilają także międzynarodowe bazy, takie jak GISAID, Nextstrain, czy Europejskie Archiwum Nukleotydów (ENA), które monitorują występowanie różnych wariantów genetycznych wirusa SARS-CoV-2 i grypy na świecie. 

RadioZET.pl/PAP/Anna Gumułka