Powódź na Warmii. Sytuacja w Elblągu powoli się stabilizuje, ale niektóre rejony nadal zagrożone

Redakcja
19.09.2017 06:53
Elbląg
fot. PAP

Powoli stabilizuje się sytuacja powodziowa w Elblągu. Strażacy kończą wypompowywać wodę z podtopionych terenów. Ale w okolicach Pasłęka i Braniewa stan wody w rzekach bardzo się podniósł. Strażacy zabezpieczają tam teraz wały przed przesiąkaniem.

Zdecydowanie najgorsza sytuacja jest teraz w Pasłęku. Tam rzeka Wąska bardzo wezbrała, przekroczone są stany alarmowe, na miejscu działa zaś 10 zastępów strażaków, którzy układają worki na walach, zabezpieczają okoliczne domy i gospodarstwa. W rejonie ulicy Stefanowicza sytuacja jest najpoważniejsza. Mieszkańcy też pomagają strażakom. Przestało już padać, więc jest nadzieja, że nie dojdzie do wylania rzeki.

Zobacz także

W Braniewie na rzece Pasłęka stan wód też znacznie się podniósł - strażacy monitorują sytuację. W Elblągu zaś, gdzie wczoraj doszło do największych podtopień - 1 zastęp straży pracuje jeszcze przy ulicy Związku Jaszczurczego, a poza tym sytuacja jest już opanowana - zapewnia dyżurny straży komendy w Olsztynie Jakub Stępień. Drogi w okolicy jak dotąd są przejezdne.

Przypomnijmy, wszystko rozpoczęło się w poniedziałek wczesnym popołudniem w Elblągu, kiedy po intensywnych opadach deszczu wylała rzeka Kumiela. Rzeka po intensywnych opadach podtopiła w Elblągu dwie ulice: Związku Jaszczurczego i fragment ulicy Fromborskiej. Przy ul. Związku Jaszczurczego znajduje się prywatny szpital oraz wiele lokali usługowych.

Synoptycy przewidują, że na rzekach Wąskiej, Baudzie i Pasłęce stany wód będą się nadal utrzymywać powyżej stanów alarmowych.

Zobacz także

IMGW ostrzega o podwyższonym stanie wód rzek na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu wpadających do Zalewu Wiślanego, na Podlasiu oraz na Mazowszu - dopływów środkowej Wisły

RadioZET.pl/PAP/AJ/MP