Zamknij

W Warszawie brakuje ponad 1700 nauczycieli, aż tysiąc w podstawówkach

07.10.2019 14:43
Nauczyciele
fot. Shutterstock

1718 wolnych etatów, z czego blisko tysiąc w podstawówkach – Radio ZET dotarło do najnowszych danych dotyczących wolnych miejsc pracy dla nauczycieli w Warszawie.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Realny problem jest poważniejszy, bo większość nauczycieli pracuje na więcej niż jeden etat. Problem, jak w soczewce, widać na przykładzie stolicy.

Zobacz także

Blisko 24 tys. ma do 1,5 etatu, prawie 3 tys. – 1,5 etatu lub więcej.

Ewa Rogala ze stołecznego ratusza, dla Radia ZET

I dodaje, że gdyby każdy pracował faktycznie na jednym etacie, wakatów byłoby ponad 5 tysięcy.
Najgorzej jest w przedszkolach (wolne są 252 etaty) i w szkolnych świetlicach (wolne są 244 etaty). W Warszawie brakuje też pedagogów, psychologów i nauczycieli wspomagających, nie ma też wystarczająco wielu anglistów, katechetów, matematyków i wuefistów.

Zarobki nauczycieli po nowelizacji Karty Nauczyciela

MEN podkreśla, że nauczyciele uzyskali podwyżki, które reguluje nowelizacja ustawy o Karcie Nauczyciela. Zakłada ona, że nauczyciel stażysta otrzyma 2782 zł, kontraktowy 2862 zł, mianowany 3250 zł, a dyplomowany 3817 zł (wszystko brutto). Wzrosną również wartości średniego wynagrodzenia, na które składa się pensja podstawowa i dodatki wypisane w KN (m.in. wysługa lat, funkcja kierownicza, wychowawstwo klasy, warunki pracy, uciążliwość pracy, jubileusz, trzynastka).  

Radio ZET/BC