Zamknij

Plac Piłsudskiego zamknięty? Jest oświadczenie MSWiA

Redakcja
17.11.2017 10:39
Warszawa
fot. Wikimedia.Commons

Plac Piłsudskiego terenem zamkniętym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa - taką decyzję wydał szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Uzasadnia to tym, że w sytuacji realnego zagrożenia zapewni to wojewodzie szybkie działanie. Kilka tygodni temu, decyzją ministra infrastruktury, plac przejął wojewoda. Stołeczny ratusz odwołuje się od tej decyzji.

Decyzja ta nic na razie dla mieszkańców Warszawy nie oznacza. Plac nie zostanie bowiem ogrodzony, ale wiąże się to z kolejnymi zmianami administracyjnymi. Chodzi o pozwolenia na budowę i wydawanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zobacz także

Obowiązek ten przejdzie z Prezydent Warszawy na wojewodę mazowieckiego. I może to być ważne w kontekście spekulacji, że przejęcie placu przez rząd ma tak naprawdę na celu zbudowanie tam pomnika Smoleńskiego. Nikt tego nie potwierdza, ale te ostatnie kroki rządu powoli układają w całość.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zabierając plac miastu twierdził, że plac jest potrzebny do organizacji uroczystości państwowych.

Zobacz także

Po publikacji artykułu napisało do nas MSWiA:

Plac Piłsudskiego w Warszawie nadal będzie dostępny dla mieszkańców, gości i turystów. W tej kwestii nic się nie zmieni, teren ten nie zostanie ogrodzony.

Plac Piłsudskiego jest miejscem, w którym odbywają się święta państwowe i najważniejsze uroczystości. Teren ten stanowi własność Skarbu Państwa. Dlatego wszelkie decyzje związane ze sposobem jego wykorzystywania powinny pozostać w gestii administracji rządowej.

Zgodnie z uzasadnieniem decyzji, na podstawie przepisów ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, wojewoda zapewnia współdziałanie wszystkich organów administracji rządowej i samorządowej działających w województwie i kieruje ich działalnością w zakresie zapobiegania zagrożeniu życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożeniom środowiska, bezpieczeństwa państwa i utrzymania porządku publicznego oraz ochrony praw obywatelskich.

RadioZET.pl/MaG/MP