Zamknij

Stołeczny konserwator zabytków nie będzie mógł blokować budowy pomników na Krakowskim Przedmieściu. Jest decyzja wojewody

Redakcja
02.08.2017 07:27
Warszawa
fot. Wikimedia.Commons

Od listopada Stołeczny Konserwator Zabytków nie będzie mógł blokować budowy pomników na Krakowskim Przedmieściu. Jak dowiedziało się Radio ZET, wojewoda mazowiecki wypowiedział porozumienie z 2005 roku, które przyznawało takie kompetencje Stołecznemu Konserwatorowi. Tłumaczy, że chodzi o wzmocnienie roli administracji rządowej, a dokładnie wzmocnienie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dziś jeszcze o tym, co ma stanąć na Krakowskim Przedmieściu, decyduje stołeczny konserwator zabytków. Takie prawo dał mu Lech Kaczyński, który stawiał na wzmocnienie samorządów. Ale po tym, jak konserwator wypowiadał się przeciwko budowie pomników ofiar katastrofy smoleńskiej i prezydenta Lecha Kaczyńskiego w tym miejscu, politycy PiS zaczęli przebąkiwać o koniecznych zmianach.

Wytrychem okazało się wypowiedzenie porozumienia z 2005 roku. Sprawa jest szersza, bo teraz wojewódzki konserwator zabytków, przejmujący od stołecznego jego kompetencje, będzie wydawał np. pozwolenia na budowę dla inwestorów na terenie Warszawy - a więc będzie robił coś, czym dotychczas się nie zajmował.
Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki komentuje, że nie znajduje uzasadnienia dla decyzji wojewody.

RadioZET.pl/MaG/MP

C