Zamknij

Komisja weryfikacyjna podjęła decyzję w sprawie nieruchomości przy Mazowieckiej 12

Redakcja
03.12.2018 13:19
Komisja weryfikacyjna podjęła decyzję w sprawie nieruchomości przy Mazowieckiej 12
fot. A.Burakowski/REPORTER/East News

Komisja weryfikacyjna uchyliła w poniedziałek decyzje byłej prezydent stolicy dotyczące dwóch działek, na których położona jest nieruchomość przy ul. Mazowieckiej 12. Decyzje uchylono w całości, a sprawę przekazano prezydentowi Warszawy do ponownego rozpatrzenia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Komisja weryfikacyjna zajęła się decyzjami dotyczącymi nieruchomości na posiedzeniu niejawnym. W sprawie nie odbyła się wcześniej rozprawa jawna.

Decyzję prezydent Warszawy z 3 października 2008 roku uchylono, bo – jak tłumaczył przewodniczący komisji Patryk Jaki:

– Prezydent Warszawy był obowiązany podjąć wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, w tym również poczynienia ustaleń dotyczących posiadania nieruchomości na chwilę złożenia wniosku dekretowego. Materiał dowodowy zgromadzony w aktach sprawy wskazuje, że prezydent Warszawy nie poczynił żadnych ustaleń, czy została spełniona przesłanka posiadania gruntu.

Zobacz także

Jaki dodał, że według ustaleń komisji prezydent Warszawy nie wykonała prawidłowo zaleceń sądu administracyjnego, który uchylając wcześniejszą decyzję ws. ul. Mazowieckiej 12, wskazał okoliczności wymagające wyjaśnienia.

– Kwestia ta miała kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy wniosek dekretowy został złożony w terminie – podkreślił Jaki.

Sprawa nieruchomości przy ul. Mazowieckiej 12

XIX-wieczna kamienica Salomona Neumana położona przy ul. Mazowieckiej 12 została spalona po upadku Powstania Warszawskiego i rozebrana na zlecenie Biura Odbudowy Stolicy w 1946 r., a następnie zastąpiona nowym budynkiem. W kamienicy mieściła się słynna w 20-leciu międzywojennym kawiarnia Ziemiańska, a obecnie znajduje się klub Enklawa.

Po wojnie pełnomocnicy dawnej właścicielki próbowali bezskutecznie odzyskać prawa do nieruchomości.

3 października 2008 r. prezydent Warszawy ustanowiła na rzecz prawnego następcy dawnej właścicielki prawo użytkowania wieczystego dot. nieruchomości stanowiącej część dawnej nieruchomości hipotecznej położonej w Warszawie przy ul. Mazowieckiej 12. Jednocześnie odmówiono ustanowienia prawa użytkowania wieczystego w części dotyczącej wyodrębnionych lokali. Dotychczas jednak nie zawarto umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.

Zobacz także

Od 1 lutego 2006 r. następcę prawnego dawnych właścicieli reprezentował znany adwokat Robert N., który zaangażowany był w zwrot wielu nieruchomości w stolicy m.in. działki przy ul. Chmielnej 70. 28 lipca 2010 r. beneficjent decyzji sprzedał połowę przysługujących mu roszczeń do nieruchomości za łączną cenę 20 tys. zł na rzecz współpracownika Roberta N. - Janusza P. oraz spółki Plater. Tego samego dnia P. sprzedał połowę swojego udziału w roszczeniach za kwotę 5 tys. zł byłej urzędniczce resortu sprawiedliwości Marzenie K., a prywatnie siostrze Roberta N.

Robert N. ma stanąć przed komisją weryfikacyjną 21 grudnia.

RadioZET.pl/PAP/JŚ