Zamknij

75 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Stolica czci bohaterów

31.07.2019 20:40
Powstanie warszawskie - uroczystość w 2019 roku
fot. PAP

Stolica obchodzi patriotyczne uroczystości w przededniu 75-rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego wybrzmiał hymn Polski, przemówienia żyjących weteranów zrywu i prezydenta Andrzeja Dudy.

Warszawa już dziś wspomina tragiczny czas sierpnia 1944 roku. Z ważnym przesłaniem do żyjących uczestników powstania, ale i warszawiaków i wszystkich Polaków zwrócił się dziś prezydent Polski.

Andrzej Duda mówił o heroizmie powstańców, którzy walczyli o wolną ojczyznę.

To dzięki temu pokoleniu, które wtedy na ulicach Warszawy się krwawiło, walczyło z bronią w ręku o wolną Polskę. To dzięki waszej odwadze, bohaterstwu, determinacji jest Polska 

Andrzej Duda, przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego

Prezydent przypomniał, że to właśnie w miejscu pomnika (przy ul. Długiej) w czasie zrywu, „był owiany straszliwą sławą właz do kanału”.

Tutaj stały oddziały powstańców, które chciały nadal walczyć w Śródmieściu o wolną Polskę i wolną Warszawę. Dziś tutaj na tym placu cztery pokolenia Polaków śpiewają „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”. To dzięki temu pierwszemu pokoleniu, które wtedy na ulicach Warszawy się krwawiło, walczyło z bronią w ręku o wolną Polskę Polska jest

Andrzej Duda

Prezydent zaznaczał, że dzięki determinacji dzieci powstańców kultywowano pamięć o zrywie w czasie "gdy Polska nie była w pełni wolna, suwerenna i niepodległa" .

W trakcie uroczystości odegrano hymn Polski, odbyły się też okolicznościowe przemówienia.

- Nie wnikając w słuszność stwierdzenia, że dla prawdziwego warszawiaka najważniejsze są trzy daty: ślubu, dnia wybuchu powstania warszawskiego i Wielkiej Warszawskiej, to dla nas, powstańców, te 63 dni to najważniejszy moment życia - mówił 90-letni weteran walk w stolicy, Zbigniew Galperyn.

Powstanie warszawskie
fot. PAP

RadioZET.pl/PAP