Wiec poparcia dla Tuska odwołany

Redakcja
06.04.2017 18:32
Tusk
fot. East News

Wiec poparcia dla byłego premiera, szefa Rady Europejskiej, Donalda Tuska, który 10 kwietnia miał się odbyć na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, został odwołany - wynika z informacji na stronie warszawskiego ratusza.

Stołeczny ratusz na swych stronach internetowych informuje, że zgromadzenie, które 10 kwietnia miało się odbyć na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu, zostało odwołane.

Tylko uroczystości państwowe

W minionym tygodniu rzecznik miasta Bartosz Milczarczyk poinformował, że w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim odbędą się tylko uroczystości państwowe organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stołeczny ratusz wydał 16 zakazów dla innych zgromadzeń, w tym - jak podkreślił - 10 zostało zgłoszonych przez środowiska związane z PiS-em. Swoje demonstracje chcieli zorganizować też m.in. Obywatele RP, Solidarni 2010 oraz Samoobrona.

Rzecznik miasta informował wówczas, że w pobliżu (przy Skwerze Hoovera) odbędzie się demonstracja poparcia dla przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Zaznaczył, że wskazane miejsce nie jest objęte wygrodzeniem, czyli nie znajduje się na terenie, który będzie objęty - jak wskazało Biuro Ochrony Rządu - strefami bezpieczeństwa.

"Niefortunna data"

Do kwestii wiecu poparcia odniósł się w poniedziałek Donald Tusk. "Wierzę w dobre intencje organizatorów wiecu poparcia dla mnie, ale uważam, że data 10 kwietnia jest wysoce niefortunna" - napisał w poniedziałek na prywatnym profilu na Twitterze Donald Tusk.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

W poniedziałek, 10 kwietnia w stolicy odbędą się obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano m.in. wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wieczorem Krakowskim Przedmieściem przejdzie Marsz Pamięci.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

RadioZET.pl/PAP/MP