Ostatnie pożegnanie Wojciecha Młynarskiego. "Jest już na wczasach wieczystych"

Redakcja
24.03.2017 16:14
Pogrzeb
fot. Adam Stępień/Agencja Gazeta

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe poety, autora i wykonawcy piosenek, artysty kabaretowego Wojciecha Młynarskiego. Po mszy w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie, prochy zmarłego złożono do grobowca na Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

W uroczystościach - poza najbliższymi krewnymi zmarłego artysty - wzięli udział również m.in. b. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną, aktorki Maja Komorowska, Ewa Wiśniewska, Hanna Śleszyńska, Zofia Merle, satyryk Jacek Fedorowicz, reżyser i aktor Andrzej Strzelecki, kompozytor Jerzy Derfel, profesor Jerzy Bralczyk, a także minister kultury Piotr Gliński. Wojciecha Młynarskiego żegnają również sympatycy jego twórczości, wielu mieszkańców Warszawy.

- Stan ojca pogorszył się 15 miesięcy temu i było to 15 bardzo ciężkich miesięcy. Bardzo cierpiał, dlatego dzień śmierci był wyzwoleniem z tego ziemskiego stanu - powiedział Jan Młynarski, syn zmarłego. - Dziękuję bardzo w imieniu rodziny za liczne przybycie i zapewniam, że na pewno będziemy robić wszystko, żeby pamięć o nim była właściwie pielęgnowana - podkreślił.

Humor i "wczasy wieczyste"

- Dla Wojciecha Młynarskiego najważniejsze było poczucie humoru, uważał, że jego brak jest niewybaczalny - podkreślił dominikanin, o. Tomasz Dostatni, który wygłaszając homilię podczas uroczystości pogrzebowych artysty w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie.

Duchowny stwierdził, że Młynarski jest już "na wczasach wieczystych". - My w tym kościele wszyscy się na te wczasy wybieramy. Czekamy po prostu na drugi turnus - dodał.

- Wojciech Młynarski pisał, że "człowiek tyle jest warty, ile pozna i zrozumie, aby iść przez życie własną drogą - przypomniał z kolei ks. Kazimierz Sowa.

Księga w ratuszu

Księga kondolencyjna poświęcona pamięci Wojciecha Młynarskiego - poety, autora i wykonawcy piosenek - została wystawiona w środę rano w gmachu stołecznego Ratusza. Jako pierwsza wpisała się do niej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Z wyrazami wdzięczności za podtrzymywanie na duchu i rozśmieszanie ponurej rzeczywistości w przeszłości i obecnie" - napisała prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Księga pozostanie wystawiona w gmachu Ratusza do czwartku. Następnie zostanie przekazana rodzinie zmarłego.

Poeta, bard, mistrz słowa

Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 r. w Warszawie. W 1963 r. jako absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, po obronie pracy magisterskiej "O dramaturgii Witkacego", postanowił zostać zawodowym aktorem i piosenkarzem. Debiutował na początku lat 60. na scenie kabaretowej i teatralnej klubu studenckiego Hybrydy.

Autor ponad dwóch tysięcy tekstów - piosenek lirycznych, ballad, "obrazków obyczajowych", piosenek "szlagwortowych" i songów politycznych, ma od blisko 50 lat swoją wierną publiczność.

Jego piosenki "Światowe życie", "Och, ty w życiu", "Żorżyk gitarzysta basowy", "Prześliczna wiolonczelistka", "Moje serce to jest muzyk" nuciła cała Polska. Największą popularnością cieszył się jego superprzebój "Jesteśmy na wczasach". Niektóre jego utwory na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Młynarski, podobnie jak Jacques Brel, był najlepszym interpretatorem własnych utworów.

RadioZET.pl/PAP/MP