Zamknij

Sprawa Wybieralskiego i Dymka. Prokuratura zbada, czy dochodziło do molestowania i mobbingu

Redakcja
28.11.2017 23:03
Molestowanie
fot. Facebook/Twitter

Warszawska Prokuratura Okręgowa zbada, czy dotychczasowy szef wydawców Wyborcza.pl Michał Wybieralski oraz publicysta Jakub Dymek, który współpracował z "Krytyką Polityczną", dopuścili się molestowania i mobbingu wobec ośmiu kobiet.

W poniedziałek na stronie "Codziennika Feministycznego" pojawił się artykuł "Papierowi feminiści. O hipokryzji na lewicy i nowych twarzach #metoo". Osiem kobiet oskarża w nim dziennikarzy m.in. o mobbing i molestowanie.

Zobacz także

Autorki artykułu "Papierowi feminiści. O hipokryzji na lewicy i nowych twarzach #metoo" twierdzą, że dziennikarze dopuścili się względem nich mobbingu, molestowania i agresji fizycznej - jedna z kobiet miała m.in. odnieść obrażania ręki. W artykule pojawiły się też oskarżenia dotyczące gwałtu. - Jakubie Dymku, Michale Wybieralski. Nie chcemy takich "feministów". Nie chcemy takiej lewicy - napisały.

Prokuratura zajmuje się sprawą

- W związku z informacjami, które pojawiły się w przestrzeni publicznej, dotyczącymi oskarżenia przez grupę ośmiu kobiet o mobbing i molestowanie szefa portalu Wyborcza.pl oraz publicysty Krytyki Politycznej, prokuratura przeprowadziła z urzędu postępowania przygotowawcze - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej, prok. Ewa Bialik.

Jak dodała, warszawska prokuratura przeprowadzi teraz "postępowanie w kierunku przestępstw przeciwko wolności seksualnej, mobbingu oraz naruszenia nietykalności cielesnej".

Wybieralski zawieszony i przeprasza

Wybieralski, o czym poinformowali w poniedziałek redaktorzy naczelni Jarosław Kurski, Aleksandra Klich, Piotr Stasiński na stronie Wyborcza.pl, został zawieszony w pełnieniu funkcji redaktora naczelnego.

Podali także, iż dziennikarz w poniedziałek przekazał im oświadczenie, w którym przeprasza za swoje zachowania i wypowiedzi, które mogły urazić m.in. autorki tekstu zamieszczonego na Codziennikfeministyczny.pl. - Przepraszam wszystkie osoby - autorki tekstu i inne osoby, jeśli takie są - które poczuły się urażone, molestowane czy prześladowane przez moje wypowiedzi czy zachowania. Ogromnie tego żałuję, nie było to nigdy moją intencją - napisał Wybieralski.

Dymek też zawieszony, ale zaprzecza

Również "Krytyka Polityczna" poinformowała, że w związku z wysuwanymi publicznie zarzutami zawiesza współpracę z Dymkiem. Sam publicysta na swoim profilu na Facebooku zaprzeczył oskarżeniom kobiet. - Zostałem oskarżony i pomówiony o gwałt przez moją byłą partnerkę (...). Chcę powiedzieć, że nie jestem winny i mogę tego dowieść - napisał.

Według niego "redakcja "Codziennika" nie podjęła żadnej próby kontaktu z nim przed publikacją tekstu". Zaznaczył również, że publicznie zabierał głos w sprawie molestowania i przemocy seksualnej podkreślając, że "takie przypadki należy piętnować, a przeciwdziałanie nadużyciom jest potrzebne". Dodał, że "nie można pozwolić, aby napiętnowanie faktycznych sprawców i praktyk molestowania, było wykorzystywane jako narzędzie nowych nadużyć". O sprawie - jak napisał - poinformował swoich pracodawców i prawnika.

RadioZET.pl/PAP/MP