Zamknij

Stołeczny ratusz zajmie się kartą LGBT+. Radni PiS krytykują

Redakcja
17.01.2019 15:15
LGBT
fot. Shutterstock

– Ratusz na jednej z najbliższych sesji Rady Warszawy chce zaprezentować założenia karty LGBT+, która ma zakładać wsparcie m.in. dla osób homoseksualnych – powiedział wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej. Radni PiS zarzucają władzom stolicy, że zajmują się kwestiami ideologicznymi.

W rozmowie z PAP wiceprezydent stolicy przyznał, że obecnie trwają rozmowy między ratuszem a organizacjami samorządowymi reprezentującymi środowiska osób homo-, bi- i transseksualnych dotyczące uzgodnienia treści karty LGBT+ przed jej podpisaniem przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Co zakłada karta LGBT+?

Karta zakłada m.in. budowę hostelu interwencyjnego dla osób wykluczonych przez swoje rodziny, powstanie centrum społeczno-kulturalnego dla LGBT+, przeciwdziałanie przemocy wobec osób LGBT oraz zajęcia edukacyjne dotyczące tematyki m.in. bezpieczeństwa.

Zobacz także

Wiceprezydent, dopytywany, kiedy założenia karty zostaną przedstawione radnym, odpowiedział, że na jednej z kolejnych sesji rady. Zaznaczył przy tym, że najbliższa regularna sesja, która została zaplanowana na przyszły tydzień, będzie dotyczyła tylko budżetu miasta. – Myślę, że nie ma sensu zajmować się na niej czymś innym niż budżetem, więc jeżeli już, to na sesji kolejnej – powiedział Rabiej.

– To jest sprawa ważna i chcemy ją w miarę szybko dopiąć – zaznaczył wiceprezydent stolicy. – Nie ma tu ani żadnego przedłużania, ani przyspieszania, to się toczy w rytmie, który sobie ustaliliśmy na spotkaniu z organizacjami – dodał.

Radni PiS krytykują

Sprawa wzbudza kontrowersje wśród radnych PiS. Sebastian Kaleta w rozmowie z PAP ocenił, że „cechą charakterystyczną polityki Rafała Trzaskowskiego będzie podnoszenie do rangi głównych punktów dyskusji w mieście kwestii ideologicznych”. – Tak się dzieje. Rafał Trzaskowski chce przykryć trudną, zbliżającą się dyskusję o budżecie, która czeka go za tydzień – powiedział.

– Zamiast zajmować się takimi sprawami jak wyimaginowane problemy osób LGBT w Warszawie, warto, żeby wziął w opiekę lokatorów pokrzywdzonych reprywatyzacją i wypłacił im należne odszkodowania na podstawie decyzji komisji weryfikacyjnej i ze środków, które komisja przekazała na rachunki miasta – powiedział.

Zobacz także

W sprawie karty LGBT+ odbyło się w środę posiedzenie miejskiej komisji samorządowej i integracji europejskiej. Jej przewodnicząca Olga Semeniuk (PiS) powiedziała PAP, że posiedzenie komisji i temat zostały zaproponowane przez nią na podstawie doniesień medialnych. Jak dodała, chciała się przekonać, czy wymóg podpisania karty LGBT+ jest wymogiem UE. Na posiedzeniu komisji pojawiła się pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Ewa Kolankiewicz, które przedstawiła ogólne założenia karty. Semeniuk przyznała, że od Kolankiewicz dowiedziała się, że karta LGBT+ nie ma związku z wymogami UE. 

RadioZET.pl/PAP/MP

C