Taksówkarz z Pruszkowa zapłaci 8 tysięcy. Bo wykonał przewóz w Warszawie

Redakcja
09.05.2017 14:47
Taxi
fot. East News

Taksówkarz z Pruszkowa wykonał kurs w Warszawie. Niestety, przypłaci to wysoką grzywną. Sąd nakazał mu bowiem zapłatę 8 tysięcy złotych z powodu braku licencji na przewóz osób na terenie stolicy.

Kierowca odpowiedział na wezwanie kobiety, która zamówiła transport spod jednego z warszawskich hoteli. Podczas wykonywania zlecenia został zatrzymany przez kontrolerów. Wówczas okazało się, że jego licencja uprawnia go do realizowania usług jedynie w Pruszkowie, ale na terenie stolicy już nie. W związku z tym Główny Inspektorat Transportu Drogowego nałożył na niego karę grzywny w wysokości 8 tysięcy złotych.

Taksówkarz odwołał się od tej decyzji, lecz Wojewódzki Sąd Administracyjny ją podtrzymał, argumentując, że kierowca bez stosownej licencji nie ma prawa przewozić osób w obrębie Warszawy. Wyjątkiem są sytuacje, gdy punkt początkowy bądź końcowy znajdują się na terenie miasta podlegającego pod licencję - w tym wypadku Pruszkowa.

Według sądu, przyznanie racji kierowcy byłoby naruszeniem przepisów, konkretnie art. 6 ust. 5 ustawy o transporcie drogowym, która wyraźnie określa zakres geograficzny taksówkarskich usług transportowych, z uwzględnieniem wymienionych wyżej odstępstw. Wyrok jest prawomocny.

RadioZET.pl/WawaLove/MP