Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wojewoda przejmuje kolejny teren w centrum Warszawy. Tym razem Grób Nieznanego Żołnierza

15.01.2018 17:50
xxx wiadomosci

Po przejęciu Placu Piłsudskiego, wojewoda mazowiecki przejął z rąk stołecznego ratusza Grób Nieznanego Żołnierza. Zrobił to bardzo sprytnie, bo przez wpisanie pomnika do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych - tak interpretuje ten ruch urząd miasta.

Grób fot. Wikimedia.Commons

Działka nadal pozostanie we władaniu miasta, natomiast koszty utrzymania monumentu będzie teraz ponosił właśnie wojewódzki przedstawiciel rządu. Rzecznik wojewody tłumaczy, że chodzi o podniesienie rangi tego miejsca, co jednak nie oznacza, że wszystkie uroczystości, które odbywały się tam, gdy Grobem zarządzało miasto, miały za niską rangę.

Urzędnicy z magistratu pytają, jaki jest cel działań władz centralnych, skoro pomnik jest tylko symbolicznym grobem - nie ma tam prochów ludzkich, tylko ziemia z pól bitewnych - więc dopisanie go do listy cmentarzy wojennych wydaje się decyzją nie do końca zrozumiałą. Na razie jedyną jej konsekwencja będą właśnie opłaty za utrzymanie Grobu, jakie ponosić będzie wojewoda.

W październiku ubiegłego roku wojewoda mazowiecki przejął od stołecznego ratusza Plac Piłsudskiego. W listopadzie zaś ówczesny minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak uznał go terenem zamkniętym.

RadioZET.pl/MaG/MP

Oceń