Zamknij

Wojewoda przejmuje kolejny teren w centrum Warszawy. Tym razem Grób Nieznanego Żołnierza

Redakcja
15.01.2018 17:50
Grób
fot. Wikimedia.Commons

Po przejęciu Placu Piłsudskiego, wojewoda mazowiecki przejął z rąk stołecznego ratusza Grób Nieznanego Żołnierza. Zrobił to bardzo sprytnie, bo przez wpisanie pomnika do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych - tak interpretuje ten ruch urząd miasta.

Działka nadal pozostanie we władaniu miasta, natomiast koszty utrzymania monumentu będzie teraz ponosił właśnie wojewódzki przedstawiciel rządu. Rzecznik wojewody tłumaczy, że chodzi o podniesienie rangi tego miejsca, co jednak nie oznacza, że wszystkie uroczystości, które odbywały się tam, gdy Grobem zarządzało miasto, miały za niską rangę.

Zobacz także

Urzędnicy z magistratu pytają, jaki jest cel działań władz centralnych, skoro pomnik jest tylko symbolicznym grobem - nie ma tam prochów ludzkich, tylko ziemia z pól bitewnych - więc dopisanie go do listy cmentarzy wojennych wydaje się decyzją nie do końca zrozumiałą. Na razie jedyną jej konsekwencja będą właśnie opłaty za utrzymanie Grobu, jakie ponosić będzie wojewoda.

W październiku ubiegłego roku wojewoda mazowiecki przejął od stołecznego ratusza Plac Piłsudskiego. W listopadzie zaś ówczesny minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak uznał go terenem zamkniętym.

Zobacz także

RadioZET.pl/MaG/MP