Nie będzie referendum w Warszawie? Wojewoda zdecydował

Redakcja
09.03.2017 14:24
Sipiera
fot. East News

Wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę o referendum metropolitalnym w stolicy, a także w ościennej Podkowie Leśnej. Stwierdził za to, że referendum w Legionowie może się odbyć. Samorządy prawdopodobnie złożą odwołanie od tej decyzji.

Zdzisław Sipiera poinformował o swojej decyzji na specjalnej konferencji prasowej.

Ogólne pytanie, błędna procedura

Wojewoda oznajmił, że referendum nie jest zgodne z prawem z dwóch powodów. Po pierwsze - zawiera nieprecyzyjne i zbyt ogólnie sformułowane pytanie (Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy?), które w dodatku błędnie akcentuję istotę planowanych przez PiS zmian legislacyjnych - zdaniem Sipiery nie chodzi o żadne zmiany w graniach, ale o utworzenie zupełnie nowej jednostki administracyjnej.

Po drugie - wskazał na błędy proceduralne przy podejmowaniu uchwały. W jego opinii, to mieszkańcy, a nie radni powinni wnioskować o przyjęcie takiej uchwały.

Co na to samorządowcy?

Samorządowcy stoją murem za referendum. Ci z Podkowy Leśnej zapewniają, że zrobią wszystko, aby mieszkańcy mogli się wypowiedzieć. Ci z Legionowa apelują zaś o frekwencję w swoim - jak to określili - "osieroconym" plebiscycie. Mieszkańcy Legionowa wypowiedzą się 26 marca, w dniu kiedy miało się odbyć referendum w stolicy.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Rada Miasta Warszawy w przyszłym tygodniu zdecyduje, czy odwołać się od decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Najprawdopodobniej tak zrobi, ale na odpowiedź może czekać nawet do 2 tygodni, co oznacza, że głosowanie na pewno nie odbyłoby się w pierwotnym terminie.

RadioZET.pl/MetroWarszawa/MaG/MP