Rewolucja w zabytkach. Wojewódzki konserwator oficjalnie przejmuje kompetencje stołecznego

Redakcja
02.11.2017 11:06
Warszawa
fot. Wikimedia.Commons

Nadeszła rewolucja w warszawskich zabytkach. Od czwartku będzie je nadzorował wojewódzki konserwator, który podlega pod rząd. W wakacje wojewoda mazowiecki zerwał umowę z warszawskim ratuszem, odbierając stołecznemu konserwatorowi kompetencje w kwestii ochrony zabytków.

Czy będzie to bezbolesne przejście, czy też Warszawie może grozić paraliż inwestycyjny? Miejmy nadzieję, że tego drugiego uda się uniknąć. Stołeczny konserwator zabytków jeszcze w czwartek przekaże swojemu koledze po fachu około 700 spraw.

Zobacz także

Na pewno będzie to duże obciążenie dla urzędników wojewódzkiego konserwatora, ponieważ ci nie otrzymali posiłków z urzędu miasta. Stołeczny magistrat zatrzymał bowiem w strukturach urzędników stołecznego konserwatora, proponując im po prostu dalszą pracę w ratuszu. A od czwartku wszyscy inwestorzy np. w sprawie pozwolenia na budowę będą pukać do drzwi wojewódzkiego konserwatora.

Każde spóźnienie z wydaniem decyzji może być kosztowne dla miasta. Michał Krasucki, odchodzący stołeczny konserwator, zapewnia, że nie zostawił wojewódzkiemu konserwatorowi w papierach żadnej tykającej bomby, czyli sprawy, która mogłaby wymknąć się spod kontroli. Kolega z województwa będzie musiał wydać pierwsze decyzje dopiero w przyszłym tygodni.

Stołeczny konserwator zabytków był przeciwnikiem budowy pomnika smoleńskiego na Krakowskim Przedmieściu oraz ogrodzenia płotem budynku Sejm. 

Zobacz także

RadioZET.pl/MaG/MP